GÜNDEM
29 Kas 2020 15:37 Son Güncelleme: 29 Kas 2020 15:41

Babacan: İkinci Boğaz'ı yapalım, iyi para kazanırız... Zihniyetleri bu

Eskişehir'de konuşan DEVA Partisi lideri Babacan, Kanal İstanbul üzerinden iktidarı sert sözlerle eleştirdi: Bakıyorlar, İstanbul'un etrafında gayrimenkul değerli. Bir ikinci boğaz daha yapsak 'O tamam, iyi para kazanılır' bu işten. İnanın, zihniyet bu.

Haberi Dinle

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin Eskişehir İl Kongresi'nde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'çılgın projem' dediği fakat muhalefetin her fırsatta eleştirdiği Kanal İstanbul Projesi üzerinden iktidara yüklenen Babacan "Kanal İstanbul gibi rant projeleri ile adeta yatıp kalkıyorlar. Bakıyorlar, İstanbul'un etrafında gayrimenkul değerli. Bir ikinci boğaz daha yapsak 'O tamam, iyi para kazanılır' bu işten. İnanın, zihniyet bu" çıkışında bulundu.

Türkiye'de ifade ve basın özgürlüğü alanında ciddi baskılar olduğunu vurgulayan Babacan, demokrasi ile ekonomi arasındaki bağı hatırlattı, "İfade özgürlüğünün önündeki engeller kaldırılmadıkça, demokrasimiz ilerleyemeyecek. Ekonomimiz düzelmeyecek, işsizlik de azalmayacak. Bunlar, o bağlantıyı hala kafalarında kuramıyorlar" dedi. 

YÖK'Ü KAPATMA SÖZÜ VERDİ

"Gençler 'Düşüncelerimi yazarsam gece yarısı kapımız çalar, ileride bu yazdığımı önüme koyup iş vermezler' diye çekiniyor. 'Silivri soğuktur şimdi' diye şakalaşıyorlar" diyen Babacan, YÖK'ü kapatma sözü de verdi. 

Esnafın sıkıntılarına da değinen Babacan, bir kez daha iktidarı sert sözlerle eleştirerek "Anladık, kasayı boşaltınız. Hazine, tam takır. Ama hiç olmazsa, alacağınızın peşinden bu kadar koşmayın. Esnafı, bu kadar sık boğaz etmeyin. Dükkan kapalı, siftah yok, esnafın cebine para girmiyor. Hele hele kira stopajını hiç almayın" çağrısı yaptı. 

Babacan'ın açıklamaları şöyle: 

"İfade özgürlüğünün önündeki engeller kaldırılmadıkça, demokrasimiz ilerleyemeyecek. Ekonomimiz düzelmeyecek, işsizlik de azalmayacak. Bunlar, o bağlantıyı hala kafalarında kuramıyorlar.

Gençler "Düşüncelerimi yazarsam gece yarısı kapımız çalar, ileride bu yazdığımı önüme koyup iş vermezler" diye çekiniyor. "Silivri soğuktur şimdi" diye şakalaşıyorlar.

Üniversitelerimizi özgürleştireceğiz. Üniversiteleri, özgür ve özerk yapmanın yolunun da şuradan geçtiğine inanıyoruz: YÖK'ü kapatacağız, kaldıracağız. 12 Eylül darbesinin akademideki kalıntılarına son vereceğiz.

Ülkedeki gençlerin 4'te biri yurtdışında yaşamak istiyor, bunu sorgulamak zorundayız. Demek ki; bu ülke onlara bir şey yapıyor ki, gitmek ve kaçmak istiyorlar. Yerli ve milli diyerek yatıp kalkanlar, gençlerimiz geleceklerini kendi vatanlarında kurmak istemiyor. Bu mudur yerlilik, bu mudur millilik, bu mudur milliyetçilik?

Gençlerimiz "Boşuna mı okuduk?" diyor. Gençlerin hayallerine vurulan prangaları teker teker söküp atacağız. Gençlerimiz kendi ayakları üstünde duracaklar. Kara kara düşünmeden yuvalarını kuracaklar, ailelerine muhtaç bir şekilde yaşlanmayacaklar.

Kamuda işe alımlarda mülakat sistemine son vereceğiz. Mülakat olmuş particilik aracı, mülakat olmuş bazı toplum kesimlerini dışlama aracı, mülakat olmuş eş, dost, ahbap kayırma aracı. Mülakatı kaldıracağız.

Milli Takımımız maç kaybedince "küme düşürdünüz" diyenlere sesleniyorum: Siz Türkiye’yi her alanda amatör kümeye düşürdünüz. Bundan bahsetsenize. Pırlanta gibi sporcularımıza, gümbür gümbür gelen jenerasyonumuza devletin tepesinden laf edilir mi?

Bakıyorum piyasaya, araç fiyatları uçmuş. Sanki otomobil yeni icat oldu! Elektrikli arabaları, sürücüsüz arabaları konuşmamız gerekirken mevcut kötü yönetimin çıkardığı sorunlarla vakit kaybediyoruz.

Milletimize, hızlı internet sağlamak için yatırım şart. Aslında, bu yatırım öyle çok büyük rakam değil. Rant projelerine kafayı takacaklarına, ülkenin internet altyapısına yatırım yapsalardı, bugün daha yüksek verimlilik sağlardık.

Kanal İstanbul gibi rant projeleri ile adeta yatıp kalkıyorlar. Bakıyorlar, İstanbul'un etrafında gayrimenkul değerli. Bir ikinci boğaz daha yapsak 'O tamam, iyi para kazanılır' bu işten. İnanın, zihniyet bu.

Anladık, kasayı boşaltınız. Hazine, tam takır. Ama hiç olmazsa, alacağınızın peşinden bu kadar koşmayın. Esnafı, bu kadar sık boğaz etmeyin. Dükkan kapalı, siftah yok, esnafın cebine para girmiyor. Hele hele kira stopajını hiç almayın."

ERDOĞAN: KANAL İSTANBUL BENİM ÇILGIN PROJEM

Cumhurbaşkanı Erdoğan, çok tartışılan Kanal İstanbul Projesi ile ilgili cuma namazı çıkışında önemli açıklamalarda bulunmuştu.

İstanbulluların yüzde 64'ünün karşı çıktığı Kanal İstanbul ile ilgili konuşan Erdoğan, artık projenin ihale safhasına geldiğini belirterek "Önümüzde bizim en büyük proje, benim 'Çılgın Projem' dediğim, Kanal İstanbul Projesi'dir" ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan şunları kaydetmişti: "Önümüzde bizim en büyük proje, benim 'Çılgın Projem' dediğim, Kanal İstanbul Projesi'dir. Şu anda Kanal İstanbul Projesi ile ilgili de yoğun bir şekilde talepler artıyor. Yerli ve küresel bunlar var. Dikkat ederseniz şu an itibarıyla yine bizim yatırımlarda herhangi bir durma söz konusu değil. Yatırımlarımız alt yapı, üst yapı olarak devam ediyor. Bunların içerisinde dikkate değer, bir numaralı proje, Kanal İstanbul Projesi'dir."

Yorumlar