EKONOMİ
28 Oca 2022 16:46 Son Güncelleme: 28 Oca 2022 16:48

Azerbaycan Petrol Fonu, MB'de 1 milyar euroluk depo hesabı açtı

Azerbaycan Devlet Petrol Fonu, TCMB'de 1 milyar euroluk depo hesabı açtı. Açılan fonun TCMB'de hesap tutarını birkaç taksit halinde yatırdığı ve hesap işlemlerinin 27 Ocak'ta tamamlandığı belirtildi.

Haberi Dinle

Azerbaycan Merkez Bankası Başkanı Elman Rüstemov, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile kur swapı anlaşması için görüşmeler yürütmediklerini söylemişti. Ancak Azerbaycan'dan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'na (TCMB) 1 milyar euro geldi.

Bloomberg'in haberine göre; fonun TCMB'de hesap tutarını birkaç taksit halinde yatırdığı ve hesap işlemlerinin 27 Ocak'ta tamamlandığı belirtildi. Söz konusu hesabın vadesi 6 ay. Daha önce Bloomberg HT'ye konuşan kaynaklar Azerbaycan'dan depo hesabı açılacağını belirtmişti.

Azerbaycan Merkez Bankası Başkanı Elman Rüstemov, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile kur swapı anlaşması için görüşmeler yürütmediklerini söylemişti.

Rüstemov, “Azeri ve Türk merkez bankaları, ödemelerin ulusal para birimleri ile yapılmasının önünü açacak bir mekanizma üzerinde için çalışıyor; çözülmesi gereken bazı teknik sorunlar var” diye konuşmuştu.

 

 

Yorumlar