DÜNYA
17 Haz 2021 15:34 Son Güncelleme: 17 Haz 2021 15:36

Avustralya'dan AstraZeneca tavsiyesi: 60 yaş üstüne uygulansın

Avustralya, AstraZeneca aşısının ardından ölen 2 kişi nedeniyle bu aşının yalnızca 60 yaş üstü kişilere uygulanmasını tavsiye etti. Ülkenin Sağlık Bakanı, espit edilen yeni bulgularda, aşının uygulandığı 50-59 yaş arası kişilerde çok nadir Trombositopeni riskinin daha yüksek olması nedeniyle bu tavsiyeyi verdiklerini açıkladı.

Haberi Dinle

Yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen AstraZeneca aşısının uygulandığı iki kişinin hayatını kaybetmesinin ardından Avustralya'dan yeni bir adım geldi.

Avustralya’da 3,3 milyon doz AstraZeneca Covid-19 aşısının uygulandığı 60 kişide nadir kan pıhtılaşması tespit edildiğini kaydeden Avustralya Sağlık Bakanı Greg Hunt, 2 kişinin hayatını kaybetmesinin aşıya ilişkin politika değişikliğine gidilmesine neden olduğunu belirtti.

'ASTRAZENECA 60 YAŞ ÜSTÜNE UYGULANSIN'

Hunt, tespit edilen yeni bulgularda, aşının uygulandığı 50-59 yaş arası kişilerde çok nadir Trombositopeni riskinin daha yüksek olması nedeniyle AstraZeneca aşısının 60 yaş üstü kişilere uygulanmasını tavsiye etti.

Hunt, "Devlet, güvenliği her şeyin üstünde tutuyor. Bugün alınan bu güncellenmiş tavsiye kararı, 50-59 yaş grubunda çok nadir görülen Trombositopeni sendromu için daha yüksek bir risk oluşturduğu tespit edilen yeni kanıtlara dayanmaktadır" dedi.

Ayrıca Bakan Hunt, tavsiyenin 2021 yılı bitmeden her Avustralyalıya en az bir doz Kovid-19 aşısı uygulanması hedeflenen aşı takvimini geciktirmeyeceğini bildirdi.

NE OLMUŞTU?

Öte yandan Nisan ayında Avustralya, AstraZeneca aşısının kullanımını 50 yaşın üzerindeki kişilerle sınırlandırmak için harekete geçmişti. Bazı Avrupa Birliği’ne (AB) üye ülkeler ise, özellikle gençler arasında çok nadir görülen kan pıhtılaşması (tromboz) vakaları nedeniyle, AstraZeneca aşısını çoğunlukla 50 ila 65 arasında değişen belirli bir yaşın altındaki kişilere uygulamayı durdurmuş ve aşının kullanımını yaşlılarla sınırlandırmıştı.

Kaynak : İHA

Yorumlar