DÜNYA
08 Haz 2021 08:29 Son Güncelleme: 08 Haz 2021 08:29

Atmosferdeki karbondioksit oranı korkuttu

Dünyanın atmosferindeki karbondioksit oranının mayıs ayında 63 yıldır kaydedilen en yüksek seviyeye çıktığı belirtildi. Uzmanlar, "Asla ulaşmak istemeyeceğimiz bir noktaya doğru ilerliyoruz" yorumunu yaptı.

Haberi Dinle

Mayıs ayında atmosferde yapılan ölçümler, korkuttu. Karbondioksit oranı, 63 yıldır hiç görülmediği kadar yüksek çıktı. Veriler, ABD'de bulunan Scripps Okyanus Bilimleri Enstitüsü ile Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi'nden geldi. Mayısta karbondioksit konsantrasyonunun milyonda 419 parçaya ulaştığı belirtildi. Araştırmacılar bunun 63 yıldır yapılan ölçümler boyunca tespit edilen en yüksek veri olduğuna dikkat çekti.

Atmosferik karbondioksitin nedeni fosil yakıt emisyonlarıyla alakalı. Geçen yıl koronavirüs nedeniyle araç kullanımı azalmış, karbon emisyonu yüzde 7 gerilemişti. Tespit edilen veri, II. Dünya Savaşı'ndan bu yana en yüksek yıllık düşüşe işaret ediyordu.

Ancak 2021'de ülkelerin tek tek normalleşmesiyle emisyonların yükselişe geçmesine kesin gözüyle bakılıyor. Bu sayının bu yıl daha da artacağı düşünülüyor. Uzmanlar, "Gittikçe asla ulaşmak istemeyeceğimiz bir noktaya doğru ilerliyoruz, yükselişi durdurmak için önümüzde hala uzun bir yol var" diyor.

Yorumlar