SAĞLIK
16 Haz 2021 11:35 Son Güncelleme: 16 Haz 2021 11:35

Aşıdan sonra banyo yapılır mı? Aşı sonrası duş alınır mı?

Son günlerde yapılan açıklamalardan sonra pek çok yaş ve meslek grubunun da aşılama kapsamına dahil edilmesiyle aşı olan kişi sayısı her geçen gün artıyor. İnsanların kafasındaki sorulardan biri ise aşıdan sonra banyo yapılıp yapılamayacağı

Haberi Dinle

Koronavirüs aşısına son zamanlarda çok sayıda meslek ve yaş grubunun dahil edilmesiyle birlikte her geçen gün aşılanan insan sayısı da artıyor. İnsanlar aşı oldukça bazı konuları merak eder hale geliyor. Bunlardan biri de koronavirüs aşısı sonrası banyo yapılıp yapılamayacağı, yapıldığı takdirde zararı olup olmadığı oluyor. Pek çok uzman isim de konuyla ilgili önemli açıklamalar yaptı. Aşı sonrası aşı uygulanan bölge nasıl muhafaza edilmeli? Aşıdan sonra banyo yapılır mı?


AŞIDAN SONRA BANYO YAPILIR MI?

Prof. Dr. Dilek Arman, “Aşı olunan gün banyo yapılmamalı önerisine uymak doğru mu?” sorusuna “Aşıdan sonra duş alınmaması, kişilerin mantık yolu ile oluşturdukları bir önlem olsa gerek. Aşı sonrasında aşırı sıcak duş almak, sadece lokal reaksiyon riskini artırabilir. Ancak bunun dışında, “Herhangi bir aşı sonrası duş alınmaz” diye bilimsel bir bilgi yok. Çünkü aşı uygulaması sonrasında cilt açıklığı hızla kapanıyor, buradan vücuda mikrop girmesini beklemiyoruz” yanıtını verdi.

Yorumlar