28 °c

Araştırma gemisi Oruç Reis Akdeniz'e gönderilecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez yaptığı açıklamada, Marmara Denizi'nde sismik çalışmalar yürüten Oruç Reis sismik araştırma gemisinin çalışmalarının hemen ardından Akdeniz'e gönderileceğini duyurdu.

Araştırma gemisi Oruç Reis Akdeniz'e gönderilecek
16/07/2019 15:13 - Güncelleme : 16/07/2019 15:22

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

"Türkiye, Doğu Akdeniz’deki arama ve sondaj faaliyetlerine aynı azim ve kararlılıkla devam ediyor. Hem kendi kıta sahanlığımızda hem de KKTC’nin Türkiye Petrolleri’ne verdiği ruhsat alanlarında çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz. Arama ve sondaj gemilerimiz bölgedeki bütün operasyonlarını planlandığı şekilde yürütüyor ve yürütmeye devam edecek. Türkiye bölgedeki kaynakları arama, üretme ve uluslararası pazarlara iletme kabiliyet ve gücüne sahiptir.

Fatih ve Yavuz Sondaj gemilerimiz ve Barbaros Hayreddin Paşa Sismik Arama gemimizle bölgede sürdürdüğümüz faaliyetlerimize şimdi dördüncü gemimizi de dâhil ediyoruz. Ağustos 2017’den bu yana Karadeniz ve Marmara’da sismik araştırmalarını sürdüren MTA Oruç Reis Sismik Araştırma Gemimiz de Marmara'daki çalışmalarının hemen ardından Akdeniz’deki sismik araştırmalarını yapmak üzere bölgeye gönderilecek.

Öte yandan, Türkiye’nin bölgedeki egemenlik haklarını yok sayacak her türlü girişim karşısında ilgili Bakanlıklarımızla beraber koordinasyon içerisinde gerekli tedbirleri almaya da devam edeceğiz."

ORUÇ REİS'İN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

YORUM YAZIN

adınız ve soyadınız ile yorum yapabilirsiniz
HABERE İLK YORUMU SİZ YAPIN

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
istiklal.com.tr bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.