EKONOMİ
19 Haz 2020 19:30 Son Güncelleme: 19 Haz 2020 19:31

‘Araç muayenesi soyguna dönüştü’

Araç muayene ücretleri almış başını gidiyor. Muayene ücretlerinin yüksekliğinden şikayet eden vatandaşlar hükümetin bu konu hakkında elini taşının altına koymasını bekliyor.

Haberi Dinle

Araç muayene ücretlerine gelen zamlar vatandaşın tepkisine neden oldu. Personel dışında bir gideri olmayan muayene istasyonlarına bu tür zammnı yapılması eleştirilerin odağına oturdu. 

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, “Zorunlu resmi bir soygun ve vurgun var'' dedi. Yalım, araç muayenesi gecikme ücretlerinin de affedilmesini istedi. 

Özelleştirilen araç muayene istasyonlarında, otobüs, kamyon, çekici ve tankerler için 462 lira, otomobil, minibüs, kamyonet ve özel taşıtlar ve arazi araçları 342 TL, traktör ve motosikletler için ise 174 lira alınıyor. Ayrıca araçların 68 lira da egzoz kontrol ücreti ödemesi gerekiyor. 

CHP'li Yalım, konuyu TBMM gündemine getirdi. “Araç muayene ücretleri aldı başını gidiyor'' diyen Yalım, şunları söyledi:  “Egzoz ile birlikte otomobil muayene ücreti 410 TL'yi buldu. 20 dakika bile sürmeyen bu işlemde acaba hangi emek harcanıyor, ne masraf yapılıyor? Zorunlu, resmi bir soygun ve vurgun var.” 

BİR AN ÖNCE AF ÇIKARILMALI 

CHP'li Özkan Yalım, “Vatandaş zaten ekonomik kriz nedeniyle taşıt vergisini ödeyemiyor, sigortasını yaptıramıyor. Katlanaraktan artan araç muayene cezalarına da af getirilmelidir. Muayene yaptıramayanlar aylık yüzde 5'e kadar ceza ödemektedir” dedi.

Yorumlar