GÜNDEM
15 Şub 2020 10:59 Son Güncelleme: 15 Şub 2020 11:05

AP fotoğrafı dünyaya geçti! Türk ordusu böyle vurdu

İdlib'e askeri yığınak yapan Türkiye, rejim mevzilerini füzelerle ateş altına aldı. İdlib yakınlarındaki Binniş Köyü'nde yaşayanlar ise,Türk askerini Türk bayraklarıyla karşıladı. Köylülerden bazılarının askerlerle selfie çektiği, bazılarının ise şehit olan Türk askerlerinin fotoğraflarını taşıdığı görüldü.

Haberi Dinle

Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib'de dün bir rejim helikopterinin daha düşürülmesinin ardından, yeni çatışma görüntüleri gelmeye devam ediyor. Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı, Şam rejiminin Türk ordusunu hedef alan saldırılarının ardından Türkiye'nin bölgeye askeri yığınak yaptığını aktarıyor. Ajans, İdlib-Halep arasındaki hatta rejim mevzilerine füze fırlatan Türk askerlerinin fotoğrafını dünyaya servis etti.

AP ayrıca, İdlib yakınlarındaki Binniş Köyü'nde yaşayanların Türk askerini Türk bayraklarıyla karşıladığı fotoğrafları geçti.

Köylülerden bazılarının askerlerle selfie çektiği, bazılarının ise şehit olan Türk askerlerinin fotoğraflarını taşıdığı görüldü.Halep'in batısında vurulan helikopterle ilgili detaylar da ortaya çıkıyor. Suriye resmi medyasına konuşan bir askeri yetkili, helikopterin 'düşman roketi'yle vurulduğunu söyledi.

Helikopterin düştüğünü itiraf eden yetkili, içindeki pilotların da öldüğünü aktardı. Ölen pilotların fotoğrafları, muhaliflere yakın sosyal medya hesaplarından paylaşılıyor.

Muhaliflere yakın Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, helikopterin Kuptan el-Cebel mevkinde açılan ateşte isabet aldığını ve dumanlar yükselerek düştüğünü duyurdu.

Anadolu Ajansı ise, rejimin Hama askeri havaalanından kalkan bir savaş uçağının kulenin helikopterin düşürülmesiyle ilgili uyarısı üzerine piste geri döndüğünü bildirdi.

Hafta başında da yine bir rejim helikopteri muhaliflerin füzeli saldırısına hedef olmuş ve alevler saçarak Nayrab köyü yakınlarında düşmüştü.


Şam rejimi, muhaliflerin bulunduğu bölgelere varil bombası atmak için genellikle helikopterlerini yıllardır kullanıyor. Rejimin ve Rusya'nın saldırılarından Türkiye sınırına kaçan sivillerin barındığı kamplar ise, akşam saatlerinde topçu ateşlerine hedef oldu. Muhalif kaynaklar, Esad rejiminin top atışları yaptığı Sarmada kampınınn Türkiye sınırına altı kilometre uzaklıkta olduğunu bildiriyor.

AP ayrıca, onbinlerce Suriyeli sivilin barındığı karlı kaplı kampların fotoğraflarını da geçti. Ajans, dondurucu soğuk altında birçok sivilin dışarıda veya ağaçların altında uyuduğunu belirtiyor. Birleşmiş Milletler ise, İdlib'de son üç ayda 830 binden fazla kişinin, son üç günde ise 143 bin kişinin yerinden edildiğini duyurdu.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, evlerini terketmek zorunda kalanların yüzde 80'den fazlasını kadınların ve çocukların oluşturduğunu vurguluyor. BM yetkilisinin verdiği bilgiye göre, bu hafta İdlib ve Halep'te 72 hastane ve sağlık merkezi saldırılar nedeniyle servis dışı kaldı.

BM Güvenlik Konseyi üyesi dört Avrupa Birliği ülkesi Belçika, Estonya, Fransa ve Almanya ile konseyin eski üyelerinden Polonya tarafından yapılan ortak açıklamada ise, İdlib'de dokuz yıllık iç savaşın en büyük felaketlerden birinin yaşandığı belirtildi.

Açıklamada, geçen sene nisan ayından beri 1700'den fazla sivilinin çatışmalar nedeniyle hayatını kaybettiği kaydedildi. Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib, neredeyse iç savaşın başından bu yana muhaliflerin ve rejim karşıtı silahlı grupların kalesi niteliğinde bulunuyor.

İç göçle nüfusu 4 milyona ulaşan İdlib'in merkezi, 2015'te muhaliflerin kontrolüne geçti. Rusya ve İran'ın desteklediği Esad rejimi, İdlib'e saldırılarını son dönemde artırdı.

Yorumlar