EKONOMİ
04 Nis 2016 12:13 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 02:19

Antalya yeni sezona hazır

Turizm kenti Antalya'da yaz sezonu için turistik tesisler, sivil toplum kuruluşları ve yerel yönetimler, gelecek yerli ve yabancı turistleri en iyi koşullarda ağırlamak için hazırlıklarını sürdürüyor.

Haberi Dinle

Turizm kenti Antalya'da yaz sezonu için turistik tesisler, sivil toplum kuruluşları ve yerel yönetimler, gelecek yerli ve yabancı turistleri en iyi koşullarda ağırlamak için hazırlıklarını sürdürüyor.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, açıklamada, genel anlamda geçmiş sezonlardaki gibi umut vadeden bir yıl olmasa da hayatın devam ettiğini ve işletmelerin yeni sezona hazırlandığını dile getirdi.

Ayık, "Belki geçmiş yıllarda olduğu gibi çok kapsamlı bakım onarım işleri yapılmadı ama minimum maliyetlerle yapılan hazırlıklar devam ediyor. İşçi alımları önümüzdeki günlerde başlayacak." diye konuştu.

Alanya fuarlardan umutlu

Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, 2016 sezonuna ilişkin çalışmalar kapsamında yurt dışı fuarlarında Alanya ismini ön plana çıkarmaya çalıştıklarını söyledi.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Alanya Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Suat Çavuşoğlu da "Otellerimizde problem yok. Her an açılacakmış gibi hazırlar. Bu yıl birçok otelimiz geç açılacak. Şu an açık olan otellerimiz de çok az ve doluluk oranı da düşük." dedi.

Antalya'daki bir otelin CEO'su Murat Erdoğan ise yurt dışı pazarlarda sorun yaşandığı dönemde iç turizmi hareketlendirmek için çalışmalar yaptıklarını, bu çerçevede yaz döneminde sanatçı konserlerine ağırlık verdiklerini kaydetti.

SAHİLLER TEMİZLENDİ

Turistik tesislerin yanı sıra sorunsuz bir turizm sezonunun geçmesi için yerel yönetimler de özellikle sahil ve plajlarda hazırlık yapıyor.

Yaklaşık 6 kilometre uzunluğundaki mavi bayraklı Konyaaltı Plajı, yaz sezonu süresince 09.00-19.00 saatleri arasında hizmet verecek.

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Sarısu mesire alanında, büfe, restoran, soyunma kabinleri, duş yerleri, lavabo, tuvalet, engelli alanlarını gözden geçirdi, peyzaj, çimlendirme çalışmaları yaptı ve şezlong yerleştirdi.

Tırmanıştan doğa yürüyüşlerine, kampçılıktan karavana alternatif turistik tesisleri ve alanlarıyla öne çıkan Kumluca ilçesine bağlı Adrasan Mahallesi ve Olimpos'ta da sezon öncesi belediye ekipleri tarafından, sahil temizliği, kış şartlarına bozulan yolların bakım ve onarımı, yürüyüş yollarının düzenlemesi işleri yapıldı.

Yorumlar