GÜNDEM
30 Tem 2020 11:44 Son Güncelleme: 30 Tem 2020 11:44

Ankara Valiliği'nden durdurulan kampanyanın bağış paralarına el koyma kararı

Ankara Valiliği, Ankara Büyükşehir Belediye’sinin, koronavirüs pandemisi nedeniyle başlattığı bağış kampanyasında toplanan paraya el koyma kararı verdi. Yardım kampanyası durdurulmuş ve hesaplara bloke koydurulmuştu.

Haberi Dinle

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle başlattığı bağış kampanyası, 31 Mart tarihinde İçişleri Bakanlığı’nca durdurulmuş, toplanan 3,5 milyon TL’lik paranın bulunduğu hesaplara Ankara Valiliği tarafından bloke koydurulmuştu.

Sözcü’den Başak Kaya’nın haberine göre, toplanan paranın kamuya geçirilmesi gerektiğine ilişkin bir rapor hazırlayarak Çankaya Kaymakamlığı'na gönderen Valilik, paranın kamuya geçirilmesine ilişkin işlemlerin tamamlanmasını istedi. Kaymakamlık da ABB'den bağış paralarının kamuya aktarılmasını talep etti.

KAYMAKAMLIK KAMULAŞTIRMA KARARI ÇIKARDI

ABB, bağış toplanmasının yasal olduğunu kaydederek, konunun yargıya taşındığını hatırlattı, mahkeme kararına göre işlem yapılacağını belirtti ve talebi yerine getirmedi. Bunun üzerine Kaymakamlık toplanan bağışların kamuya geçirilmesine karar verdi ve kararın yerine getirilmesi için ABB'ye yazı yazdı. ABB, Kaymakamlığın kamulaştırma kararını da yargıya taşıdı.

'KAMPANYA BELEDİYE KANUNUNA GÖRE YAPILDI'

Böylece ABB'nin topladığı bağış paralarının nasıl kullanılacağıyla ilgili konu, açılan davalar ve alınan idari kararlarla daha da çıkmaza girdi. ABB yetkilileri bağış toplama işinin Yardım Toplama Kanunu'na göre değil Büyükşehir Belediye Kanunu'na göre yapıldığını, herhangi bir mahkeme kararı olmadan bağış hesaplarının idari bir kararla bloke edilmesinin Bankacılık Kanunu'na aykırı olduğunu vurguladı.

 

Yorumlar