TEKNOLOJİ
10 Kas 2020 09:37 Son Güncelleme: 10 Kas 2020 09:39

Android kullananlar için kötü haber

Android işletim sistemi ile çalışan eski akıllı telefon ve tabletlerin, gelecek yıldan itibaren işlevsiz hale geleceği duyuruldu. Android 7.1.1 ve ondan önceki işletim sistemlerine sahip olan tüm cihazların bu durumdan etkileneceği, diğer bir deyişle 2016’dan bu yana güncellenmeyen akıllı cihazların risk grubunda olacağı ifade edildi. 

Haberi Dinle

Android işletim sistemi ile çalışan eski akıllı telefon ve tabletler, önümüzdeki yıldan itibaren internetteki web sitelerinin yaklaşık 3’te birini açamaz hale gelecek.  

AndroidPolice’te yer alan haberde, Eylül 2021’den itibaren cihazlardaki tarayıcıların ve işletim sistemlerinin Let's Encrypt’in sunduğu SSL/TLS sertifikası olmadan uyumlu siteler ve servislerle çalışamayacağına dayandırıldı.

Bu durum dünya Internet kaynaklarının yaklaşık yüzde 30’unu kapsıyor. 

HANGİ CİHAZLAR RİSK GRUBUNDA?  

Android 7.1.1 ve ondan önceki işletim sistemlerine sahip olan tüm cihazların bu durumdan etkileneceği, diğer bir deyişle 2016’dan bu yana güncellenmeyen akıllı cihazların risk grubunda olacağı ifade edildi. 

Habere göre bu sorunu, akıllı telefona ya da tablete kök sertifikalarını muhafaza etme özelliğine sahip Mozilla Firefox tarayıcısı kurarak çözmek mümkün, ancak söz konusu uygulama ancak Android 5.0 ve üzeri işletim sistemlerine sahip cihazlar tarafından destekleniyor. 

 

Yorumlar