EKONOMİ
12 Oca 2021 08:43 Son Güncelleme: 12 Oca 2021 08:56

Altın yatırımcılarının gözü teşvik paketinde! Düşüş sürecek mi?

Dolar ve tahvil faizleri yükselirken altın yatırımcıları Joe Biden tarafından açıklanacak teşvik paketini bekliyor. Seçilmiş Başkan Joe Biden, trilyonlarca dolarlık teşvik paketini çıkarmak için teklif vermeye hazırlanırken yüksek enflasyon beklentileri altına olan ilgiyi artırabilir.

Haberi Dinle

Altın, yatırımcıların güçlü dolar ve tahvil faizlerine odaklanmasıyla en uzun günlük düşüş eğilimini kırarak yatay seyrediyor.

ABD Dolarının son üç senenin en düşük seviyesine ulaştık sonraki yükselişi ve ABD 10 yıllık Hazine tahvilinin faizindeki artış, faiz getirisi olmayan altın üzerinde baskı oluşturuyor.

Seçilmiş Başkan Joe Biden, trilyonlarca dolarlık teşvik paketini çıkarmak için teklif vermeye hazırlanırken yüksek enflasyon beklentileri altına olan ilgiyi artırabilir.

Altın fiyatları, yükselen dolar ve tahvil faizleri nedeniyle baskılanırken piyasalar artan enflasyona dair işaretleri ve teşvik paketini görmezden geliyor gibi gözüküyor. Bunun anlamı, altındaki satışlar geçici bir nitelikte ve aşağı yönlü eğilim Biden’ın yeni bir teşvik paketi açıklamasıyla durdurulabilir.

Altın fiyatları, TSİ 07:43’te yüzde 0,3 yükselişte ons başına 1.849,64 dolar civarında seyrediyor. Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0,1 yükselirken gümüş fiyatları yüzde 0,8 yükseldi.

Yorumlar