GÜNDEM
01 Haz 2016 12:32 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 02:21

Almanya’daki Türkler sözde soykırım tasarısına karşı tepkili

Almanya’daki Türk sivil toplum örgütlerinin temsilcileri Federal Meclis’in gündeminde bulunan ve yarın oylanacak olan 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını içeren karar tasarısına tepki gösterdi.

Haberi Dinle

Almanya’daki Türk sivil toplum örgütlerinin temsilcileri Federal Meclis’in (Bundestag) gündeminde bulunan ve yarın oylanacak olan 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını içeren karar tasarısına tepki gösterdi.

Sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcileri kararının hukuki olmaktan ziyade siyasi bir karar olduğuna dikkati çekti.

Avrupa Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Başkan Yardımcısı Asiye Bilgin, yaptığı açıklamada, Ermeni iddialarına ilişkin tasarının Federal Meclis gündemine taşınmasını büyük bir siyasi hata olarak değerlendirdi.

Bilgin, söz konusu tasarının Federal Meclis’ten geçmesi durumunda iki ülke arasındaki ilişkilerin olumsuz yönde etkileneceğini vurgulayarak, tasarının meclisten geçmemesini diledi.

''Makine mühendisinin kalp ameliyatı yapmasına benziyor''

Avrupa Türk-İslam Birliği Başkanı İhsan Öner de parlamentoların bu konuda yetkili olmadığını vurgulayarak, "Bir parlamento eğer tarihi olaylarla ilgili mahkemenin vereceği kararlar ortada olmadan bir karar vermeye kalkıyorsa bu, makina mühendisi bir adama kalp ameliyat yaptırmaya benzer." şeklinde konuştu.

"Gereksiz ve zamansız"

Almanya Türk Toplumu (TGD) Başkanı Gökay Sofuoğlu da, 1915 olaylarına ilişkin tasarının meclis gündemine getirilmesini gereksiz ve zamansız şeklinde niteleyerek, söz konusu tasarının meclis gündemine gelmesinin Türkiye-Almanya, Türkiye-Avrupa Birliği ve Türkiye-Ermenistan ilişkilerine de yansıyacağını söyledi.

Berlin Türk Cemaati Başkanı (TGB) Bekir Yılmaz, karar tasarısının kabul edilmesi durumunda özellikle Almanya'da yaşayan Türkler arasında bu ülkeye karşı duygusal bir kopuş meydana gelebileceğine işaret ederek, ''Almanya'da Türklerin 700 bin oy potansiyeli var. Bundan sonra kime oy vereceğiz diye düşünecek Türkler. Çünkü bu tasarı tüm partilerin ortak bir tasarısı. Çok talihsiz buluyorum.'' ifadelerini kullandı.

Yorumlar