DÜNYA
11 Oca 2021 15:35 Son Güncelleme: 11 Oca 2021 16:19

Aliyev ile Peşinyan'ın Putin karşısında hizaya girdi

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile Ermenistan Başbakanı Peşinyan, Rusya Devlet Başkanı Putin'in öncülüğünde Moskova'da bir araya geldi. Liderlerin masadaki oturma düzeni dikkat çekerken, Türkiye'nin masada olmaması sorgulandı.

Haberi Dinle

Dağlık Karabağ'da altı hafta süren ve 9 Kasım'da imzalanan ateşkes anlaşmasıyla sonra eren çatışmaların ardından Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, ilk kez bir araya geldi.. Buluşma Moskova'da, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in öncülüğünde gerçekleşiyor.

TÜRKİYE MASADA YOK

Karabağ savaşında belirleyici rol oynayan Türkiye'nin masada olmaması eleştirilirken, Aliyev ile Peşinyan'ın Putin'in karşısında ki oturma şekli eleştirilere neden oldu.

 

 Rusya'nın başkenti Moskova'da düzenlenen ve Azerbaycan ve Ermenistan arasında Dağlık Karabağ ile ilgili anlaşmalar ile bölgedeki durumun ele alınacağı görüşme, Aliyev ve Paşinyan'ın Karabağ'da ateşkes sağlandıktan sonra gerçekleştirdikleri ilk yüz yüze görüşme niteliği taşıyor.

 SAVAŞ SONRASI İLK GÖRÜŞME

Kremlin'den konuya ilişkin yapılan açıklamada "Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya'nın Dağlık Karabağ üzerine 9 Kasım 2020'de imzaladığı anlaşmanın uygulaması gözden geçirilecek. Bölgede devam eden sorunların çözümü de masaya yatırılacak." denilirken, savaş sonrası ilk görüşme burada gerçekleştiriliyor.

"Askeri operasyonlardan etkilenen bölgelerde yaşayanlara yardım ulaştırılması ve ticari, ekonomik ve ulaşım ağlarının açılması, gelişmesi konularına özel önem verilecek."

Üçlü görüşmenin yanı sıra liderlerin Moskova'da ikili görüşmeler de yapması planlanıyor.

 TİCARET GÜNDEME GELEMEZ

10 Kasım gecesi yerel saatle 01.00'de anlaşmayı imzaladığını duyuran Paşinyan'a büyük tepki gelmiş; günler süren protestolarda Başkent Erivan'daki meclis binası da basılmıştı.

Moskova'da üçlü görüşmenin gündeme gelmesi, son günlerde Ermenistan'da tepkiyle karşılandı. Ermenistan basını, sosyal medyada yer alan Azerbaycan ve Rusya'yla farklı anlaşmalar yapılabileceği iddialarına haberlerine yer verdi. 

Görüşmenin Kremlin tarafından resmen duyurulmasından önce açıklama yapan Paşinyan, yeni anlaşmaların gündemde olmadığını; 9 Kasım'daki ateşkes anlaşmasının detaylarının görüşüleceğini söyledi. Paşinyan, "Ermenistan için önceliğin esirlerin, tutukluların ve cenazelerin teslimi olduğunu; ancak bunun gerçekleşmesinin ardından ulaşım ve ticaret yollarının yeniden açılmasının gündeme gelebileceğini" de açıklamasına ekledi.

Yorumlar