SPOR
12 Oca 2020 18:04 Son Güncelleme: 12 Oca 2020 21:29

Ali Koç: Bu sistem Trabzonspor için kurgulanmış

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Türkiye Futbol Federasyonu'nun harcama limitlerinden sadece Trabzonspor'un memnun olduğnu söyledi ve "Bu sistem Trabzonspor için kurgulanmış" dedi.

Haberi Dinle

 Antalya'da basın toplantısı düzenleyen Fenerbahçe başkanı Ali Koç, "Sabız taşımız çatladı. Bu noktaya gelmek istemezdik. Tahkim Kurulu'na 2 ayrı itirazımız oldu. Biri Beşiktaş'ın yaptığı itirazdı. 'Faizlerin hesaplanmaya olan etkisi gözden geçirilmeli' dedik. Tahkim Kurulu'na yaptığımız açıklama Fenerbahçe'nin harcama limitlerini arttırmak ile ilgili değildi. Takım harcama limitlerinin hesaplanmasına yönelik itirazımız oldu. Devletimiz faizler yüksek diye bas bas bağırmıyor mu, bizim isteğimizin de farkı yok. Takım harcama yöntemlerinin de hesaplanmasına itiraz ettik. Hesapladıkları faiz giderleri, sadece futbol operasyonlarını kapsıyor. Anaparada dernek ve futbol operasyonuna bakılıyor. Tahkim Kurulu da reddetti. Onları da anlıyorum yeni ve çok teknik bir konu. Bu işi doğrudan kurgulamak varken, bu işin 2-3 yılda sonuç vermeyeceği aşirkar iken belli konularda marka olmuş, bilinen tanınan insanlar biribirmizin gözünin içine baka baka sanki hiç çökmeyecekmiş gibi... Şimdi böyle gitsin, sonra bakarız" dedi. 

"Harcama limitleri hesaplanırken, kulüplerin eksi bakiye çıkacağı başından belliydi" diyen Ali Koç şöyle konuştu, "Harcama Limitleri'nde 4. yıl ödemesinde anaparanın %80'inin ödemesi var. Bu ne demek, 4. yıl sonunda herkesin limitleri eksi çıkacak. Peki neden? Bunu sorduğumuzda buna o zaman bakarız deniyor. Biz de model baştan doğru kurulmuyor diyoruz. Yeniden yapılandırma için, bu odada çeşit çeşit insan var ama bir tişörtü herkesin giymesi bekleniyor. Bütün rakiplerimizin içinde en çok borç sıkıntısı olan biziz. Ödeme yükümlülüğü yüksek olan da biziz. Bir bedenin herkese uyması mümkün değil. Yeniden yapılandırmayı imzaladığmız an temerrüde düşüyoruz. Biz Bankalar Birliği ile imzaladığımız an hiçbir işimize yaramıyor. 5 yıl sonunda ne olacak? Sonra yine takla atacağız. Borç yapılandırma konusunda imza atan kulüpler ne kadar mutlu bu durumdan? Üç büyük kulüp imzaladı. Bazı Anadolu Kulüpleri de imzalamış." 

"TRABZONSPOR İÇİN KURGULANMIŞ"

Harcama limitleri konusunda mennun olan sadece 1 kulüp olduğunu söyleyen Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, "Trabzonspor için kurgulanmış bir model -çünkü en çok onların işine yarıyor- zorunlu olarak diğer kulüplere de uygulanıyor. İmzalayın şimdi, sonra yolda düzeltirsiniz, diyorlar. Bu bize uygun değil, harcama limitlerinin yüzde 30'dan 40'a çıkmasında da 40'tan 30'a inmesinde de hiçbir talebimiz olmamıştır. Transfer bittikten sonra limitler açıklandı. Yüzde 13 yayıncı kuruluş gelirlerinde düşüş oldu. Ne oldu, ne bitti. Telefonlar mı geldi?" ifadelerini kullandı. 

"KAÇ DEVLET KURUMU TRABZON'DAN LOCA ALDI?"

Trabzonspor'a eleştirilerini sürdüren Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, "Trabzonspor sağ olsun Türkiye'de adil rekabet konusunda gün aşırı konuşmalar yapıyor. Sırtını devlete dayamış, stadını devlet yapmış, olabilir Türkiye'de pek çok stadı devlet yapıyor. Ama kendilerinin yaptığı açıklamalarda sayın Ünal Karaman istifa etti. Bizi ilgilendiren bir şey değil. Ama böyle zorla konunun içine çekiliyoruz. 

Hatırlayın bizim hocamızın istifası söz konusu değil, sayın Karaman istifa etti 2 gün gazetelere yansımadı. O da bizim işimiz değil. Biz bu kavganın içine çekiliyoruz. Bu karmaşayı dönüp Fenerbahçe'ye bağladılar. Koskoca şehrin belediye başkanı bu açıklamayı yapıyor. Ben bunları neden gündeme getiriyorum? Burada bazı maddeler var. Bir bakanın adı geçiyor. 'Trabzonspor'un hiçbir işleyişine karışmadı, sadece Trabzonspor ne zaman kapısını çalsa her zaman yardımcı oldu, öyle bir yardımcı oldu ki Trabzonspor şampiyonluğa oynayacak kıvama geldi.' ifadesi kullanılıyor. 

Soruyoruz sayın Ağaoğlu'na: Kaç devlet kurumu stadınızdan loca aldı? Trabzonsporlu olmayan ama bir şekilde devletle iş yaptığı için Trabzon'da loca alan iş adamları var mı? Bizim bu destekte hiçbir gözümüz yok. Ama çıkıp da adil rekabeti konuşmasın. Ben söylemiyorum, sizin belediye başkanınız, milletvekiliniz söylüyor. Bunları söylemek zorunda kalmak dahi beni üzüyor. 

Tekrar çağrıda bulunuyorum. 2011, 3 Temmuz'da şampiyonluğumuzu elimizden almaya çalıştılar. Şimdi de şampiyonluğumuzu elimizden almaya çalışıyorlar, aktörler ayrı, zihniyet ayrı. Lütfen ne olduğunu anlayın." açıklamalarını yaptı.

Yorumlar