SİYASET
22 Tem 2019 10:46 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 14:42

Akşener’den hükümet sistemi açıklaması

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, mevcut başkanlık sisteminin apar topar çıkarıldığı için toplumda yeterince görüşülmediğini ifade ederek,  parlamenter sistemin güçlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Akşener’den hükümet sistemi açıklaması
Haberi Dinle

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener mevcut hükümet sisteminin toplumda yeterince tartışılmadan apar topar kabul edildiğini belirterek, güçlendirilmiş bir parlamenter sistemin Türkiye için daha hayırlı olacağını söyledi. Best FM’den Ufuk Karcı'nın sunduğu Konuşan Türkiye programına konuk olan Akşener, yeni parti çalışmalarının bir alternatif oluşturabileceğini söyledi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in açıklamalarından satır başları şöyle:

“İYİ Parti’yi kurmasaydık İstanbul, Ankara, Adana ve Antalya’daki seçim sonuçlarını konuşmazdık. CHP ile ittifak çok zorlu bir süreçti çünkü 100 yıllık bir parti. Cumhuriyeti kurmuş gelenekleri oluşmuş bir yapı. İttifakın ya da güç birliğinin sonuçlanmasında İYİ Parti Türkiye’yi önceliğine aldı. Şile’de CHP, ‘Ben adayım’ diyen arkadaşı çekemedi.  Ben Üsküdar’da ikamet ediyorum. Ben hem ilçede hem de büyükşehirde CHP’nin adayına oy verdim. Önemli olan Türkiye ve İstanbul’du. Sayın Kılıçdaroğlu’na hiç kırılmadım yoksa masayı devirirdim.”

“HÜKÜMET SİSTEMİ APAR TOPAR ÇIKARILDI”

“Biz referanduma giderken partimiz yoktu. Referandumda bir siyasi olarak ve bilim insanı olarak çok çalıştım. Bilim insanı olarak söylüyorum. 150 yıllık bir partili demokrasi geçmişimiz var. Doğru dürüst bir başkanlık tartışmasının açıldığını varsayarsak, tutumum şu olurdu. Yapılması gereken parlamenter demokrasinin eksiklerini gidermek. Sanayide gelişen her gelişme yeni değerler üretir. Fiber optik kablonun ortaya çıkışı ile internet ortaya çıktı, yeni değerler üretildi. Bir bilim insanı olarak başkanlık ya da yarı başkanlık sistemi yerine daha demokratik sistemin olması gerektiğini düşünüyorum.  Bu sistem çok apar topar olduğu için toplumda yeterince görüşülmedi. “

YENİ PARTİ ALTERNATİF OLUŞTURACAKTIR”

“Ben sayın Gül ve Sayın Babacan’ın bir parti kuracağını biliyorum. Yeni parti Türkiye için hayırlı olacağına inanıyorum. Seçmene alternatif oluşturacaktır. İktidar, seçmenin velinimet olduğunu anladı. AKP seçmeninde CHP’nin sesi duyulmuyor. Benim şahsımda İYİ Parti’ye ağır hakaretlerin uçuştuğu bir medya alanı var. Sayın Gül, sayın Babacan ve sayın Davutoğlu, onların içinden çıktığı için AKP seçmeninin gözü oraya dönecektir. AKP’den istifa eden olur mu bilmiyorum ama son dönemde yüksek sesli eleştiriler başladığına göre bir değişim olabilir ama sayısını bilmiyorum. “

Yorumlar