GÜNDEM
29 Haz 2022 11:20 Son Güncelleme: 29 Haz 2022 14:24

AK Parti'den NATO açıklaması: 'Önemli bir kazanım elde edildi'

NATO, Türkiye, İsveç ve Finlandiya liderlerinin Madrid'deki zirve toplantısından çıkan mutabakat sonrasında AK Parti'den açıklama geldi. Terör örgütlerinin faaliyetlerine izin veren ülkelerin, bu konuda somut adımlar atacak olmalarının önemli bir kazanım olduğu söylendi.

AK Parti'den NATO açıklaması: 'Önemli bir kazanım elde edildi'
Haberi Dinle

İspanya'nın başkenti Madrid'teki kritik dörtlü zirve mutabakatla sonuçlandı. Mutabakatta, PKK ile mücadele konusunda İsveç ve Finlandiya, Türkiye ile tam işbirliği taahhüdünde bulundu.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Madrid'de varılan NATO mutabakatına ilişkin açıklama yaptı.

Çelik, terör örgütlerinin faaliyetlerine izin veren ülkelerin bu konuda somut adımlar atacak olmalarının önemli bir kazanım olduğunu söyledi.

Türkiye'nın NATO’nun genişlemesine önem verdiğini ancak bunun ilkeler dayanışmasıyla ve ilkesel bir işleyişle anlamlı olacağına inandıklarını da sözlerine ekleyen Çelik, şu açıklamalarda bulundu:

''Bazı NATO ülkeleri ise çeşitli terör örgütlerine destek vererek en başta NATO'nun kurucu ilkeleriyle çelişmektedirler. Cumhurbaşkanımız, NATO’nun kurucu ilkelerini hatırlatarak bu duruma itiraz etmesi, aslında bir güvenlik örgütü olan NATO’nun doğru zeminde ve doğru şekilde işleyişini gerçekleştirecek yaklaşımı ortaya koymaktadır.''

Yorumlar