GÜNDEM
20 Haz 2019 19:59 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 11:00

AK Parti ve MHP'den Doğu Türkistan vetosu

Doğu Türkistan’daki Çin zulmünün araştırılması için İYİ Parti Milletvekili Aydın Adnan Sezgin’in verdiği soru öneresi AK Parti’nin ‘ret’, MHP’nin ise ‘çekimser’ oylarıyla reddedildi.

AK Parti ve MHP'den Doğu Türkistan vetosu
Haberi Dinle

AK PARTİ RET, MHP ÇEKİMSER

İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin'in, partisinin 22 vekilinin imzasıyla Meclis’e verdiği Doğu Türkistan hakkındaki araştırma önergesi AK Parti ve MHP engeline takıldı.

KİTLESEL İNSAN HAKLARI İHLALLERİNİN ARAŞTIRILSIN TALEBİ

‘Yeniden Eğitim’ adı altından milyonlarca Türk’e Çin hükümeti tarafından uygulanan sistematik baskının incelenmesi, Çin yönetimi tarafından gerçekleştirilen ağır ve kitlesel insan hakları ihlallerinin araştırılıp aydınlatılması ve Türkiye’nin katkı sağlayabileceği konuların belirlenmesi için verilen araştırma önergesinde;

“Çok sayıda uluslararası örgüt ve devlet yüksek sesle itirazını dile getirirken, Türkiye’de iktidar maalesef konuyu seslendirmekten geri durmakta, esef verici gelişmelere tepki vermemektedir. Dışişleri Bakanlığı konu ile ilgili soru önergelerine özensiz ve yetersiz yanıtlar vermekte, uluslararası örgütlerdeki toplantılarda bu ağır zulüm ve baskı kifayetsiz tarzda adeta ürkek bir üslupla dile getirilmektedir.” İfadelerine yer verildi.

Yorumlar