01 Oca 2023 15:55 Son Güncelleme: 01 Oca 2023 15:59

AK Parti, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Meclis'i feshetme ihtimalini gündeme getirdi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, seçim sürecine ilişkin “İki türlü seçime gitme imkanı var. Birisi Meclis'in 360 milletvekiliyle karar almasıyla diğeri de Cumhurbaşkanının Meclis'i feshetmesiyle” dedi.

AK Parti, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Meclis'i feshetme ihtimalini gündeme getirdi
Haberi Dinle

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, "Seçim tarihine ilişkin 18 Haziran dışında bir kararımız yok. Eğer böyle bir durum olursa Anayasada, seçim mevzuatında karşılığı var" dedi.

Dağ, Kanal 7'de yayımlanan Başkent Kulisi programında, muhalefetin sürekli erken seçim talebinde bulunduğunu söyledi.

Kamuoyundaki tartışmaları takip ettiklerini, seçimlerin normal tarihi olan haziran ayının tatil ve sınav dönemine denk gelmesinin değerlendirildiğini ifade eden Dağ, "MYK ve MKYK'da bu konuda bir müzakere durumu henüz söz konusu olmadı. Müzakere edildiğinde ve bir karar noktasına geldiğinde bunu kamuoyu ile paylaşırız" diye konuştu.

Şartların, muhalefetin dile getirdiği 6 Nisan öncesinde bir seçim durumunu doğurmadığını vurgulayan Dağ, şunları kaydetti:

Seçim tarihine ilişkin 18 Haziran dışında bir kararımız yok. Eğer böyle bir durum olursa Anayasada, seçim mevzuatında karşılığı var. İki türlü seçime gitme imkanı var. Birisi Meclis'in 360 milletvekiliyle karar almasıyla diğeri de Cumhurbaşkanının Meclis'i feshetmesiyle. 18 Haziran değil de başka bir tarih durumu söz konusu olacak olursa bunlardan birisi uygulanabilir. Muhalefet 'ben bu işte yokum' derse kendileri bilir.

AA

Yorumlar