YAŞAM
14 Nis 2017 17:55 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 09:32

Ağacın içinden 'gülen yüz' çıktı

Burdur'da ormanlık bölgelerin gençleştirilmesi çalışmaları sırasında kesilen bir ağacın tomruk silindir yüzeyinde ortaya çıkan gülen yüz simgesi görenleri şaşırttı.

Haberi Dinle

Orman ve Su İşleri Bakanlığınca Burdur'da yürütülen gençleştirme çalışmaları sırasında bir ağacın tomruk silindir yüzeyinden gülen yüz simgesi çıktı. Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre, Orman Genel Müdürlüğü (OGM), ormanların sağlıklı büyüyüp, gelecek nesillere aktarılması için çalışmalarını sürdürüyor. OGM tarafından büyüme enerjilerini kaybetmeden ve çürüyerek değer kaybına uğramadan önce hem ekonomiye kazandırılmak hem de yeni fidanların büyümesini kolaylaştırmak üzere ormanlarda gençleştirme işlemi yapılıyor. Kendi akışına bırakılan ormanlar, bir süre sonra sağlığını kaybederken, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor. Bu nedenle bakım ve gençleştirme çalışmaları orman teşkilatınca yürütülüyor.

ORMAN ÇALIŞANLARINI ŞAŞIRTTI

Ormanlarda uygulanan bakım çalışmalarının yapıldığı sahalardaki kök yüzeyi örneklerine göre, ferah yetişme dönemlerinde yıllık halkaların daha geniş, sıkışık dönemlerde yıllık halkaların daha ince olması nedeniyle orman bakımlarının önemi ortaya çıkıyor. Bu çalışmaların yürütüldüğü Gölhisar ilçesinde kesilen bir ağacın tomruk silindir yüzeyi öz odununda ortaya çıkan "gülen yüz" orman çalışanlarını da şaşırttı.

Yorumlar