GÜNDEM
03 Mar 2021 10:30 Son Güncelleme: 03 Mar 2021 10:53

Adalet Bakanı Gül: Yeni anayasa için uzlaşma gerekli

Adalet Bakanı Gül, yeni anayasa için toplumun her kesiminden görüşler alınarak bir plan oluşturulduğunu söyledi ve "Anayasa uzlaşmayı gerektiren temel bir belge" dedi.

Haberi Dinle

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Anadolu Ajansı Editör Masası'na konuk oldu.

Gül'ün açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"(İnsan Hakları Eylem Planı) AK Parti'nin kurulduğu günden beri sürekli ve kesintisiz sürdürdüğü reform yolculuğunun bir adımı.

Anayasa uzlaşmayı gerektiren temel bir belge. 83 milyon desin ki benim burada bir tuzum var. Şu anayasayı gelin kabul edilen demiyoruz. Tüm siyasi partiler olarak önerilerinizi getirin. Türkiye ayıbından kurtulsun. Darbecilerin değil milletin seçtiği siyasi partilerin yaptığı bir anayasa olsun.

Türkiye, darbecilerin yaptığı bir anayasa ile yönetilmeye mahkum mu? Siviller, siyasi partiler, anayasa yapmaktan aciz mi? Elbette değil. Türkiye buna layık, bunu önümüzdeki dönemde yapacağına inanıyorum.

İnsan Hakları Eylem Planı'nda en önemli başlık sizin için ne derseniz, ben hukuk güvenliği derim.

Uygulandıkça, İstiklal Caddesi'nde, Kızılay Meydanı'nda, Diyarbakır Sur'da, İzmir Konak'ta da bunun meyveleri vatandaşlarımız tarafından hissedilecek. 

İnsan Hakları Eylem Planı'nın iki yıllık uygulama süreci var. Tüm faaliyetler iki yıl içinde tamamlanmış olacak.

İnsan Hakları Eylem Planı sadece mahkemelere, hakim ve savcılara değil, her alanla ilgili kamuya verilen bir hatırlatma.

'Reform' dediğimiz bir iklimdir bir zihniyettir, bu konu da bu zihniyete sahip çıkma iradesidir.

(Siyasi partiler ve seçim mevzuatında değişiklik) Barajın da artık bir anlamının olmadığını düşünüyorum.

(Seçim mevzuatında değişiklik) Keşan'daki bir gencimizin bile oyunun ülke yönetimine daha etkin katılımıyla ilgili ne gerekiyorsa o adım atılacak.

"(Vize muafiyeti) Türkiye önemli hazırlıklar yapmıştır. AB, samimi şekilde sürece katkı sağlarsa olumlu neticeler alabileceğimizi düşünüyoruz."

Yorumlar