DÜNYA
09 Ara 2016 09:34 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 07:39

Açık grevi yapan 2 Filistinli kardeş salıverildi

İsrail hapishanelerinde 82 günden bu yana açlık grevi yapan Filistinli iki kardeş serbest bırakıldı.

Haberi Dinle

İsrail hapishanelerinde 82 günden bu yana açlık grevi yapan Filistinli iki kardeşin serbest bırakıldığı bildirildi.

Filistin resmi haber ajansı VAFA'nın haberine göre, İsrail hapishanelerinde "idari tutukluluk" kararını protesto amacıyla 82 gün açlık grevi yapan Filistinli tutuklu kardeşler Muhammed (25) ve Mahmud el-Bülbül (22) serbest bırakıldı.

Batı Şeria'nın Cenin kenti yakınındaki Salim kontrol noktasında serbest bırakılan Filistinli kardeşlerin, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas tarafından Devlet Başkanlığı merkezinde kabul edildiği belirtildi.

Muhammed ve Mahmud kardeşler için ailelerinin ikamet ettiği Beytüllahim kentinde de karşılama töreni düzenlendiği aktarıldı. 

Filistinli kardeşler 9 Haziran'da İsrail güçlerince gözaltına alınmış ve ardından haklarında idari tutukluluk kararı verilmişti.

İsrail'in "idari tutukluluk" adını verdiği uygulamaya göre, istihbarata dayalı olarak Filistinliler 1 ila 6 ay alıkonulabiliyor. Tutuklunun, "İsrail'in güvenliği için tehlike teşkil ettiğine" karar verilmesi halinde ise askeri hakim, suç isnadında bile bulunmadan tutukluluk süresini 5 yıla kadar uzatabiliyor.

Yorumlar