EKONOMİ
11 Oca 2020 21:25 Son Güncelleme: 11 Oca 2020 21:28

Acı tablo! Türkiye enerjide neden dışa bağımlı?

CHP Parti Meclisi Üyesi Avukat Haluk Pekşen, Türkiye’nin enerji politikası hakkında çok çarpıcı verileri paylaşarak nasıl dışa bağımlı olduğumuzu rakamlarla anlattı.

Haberi Dinle

Güneş enerjisinde dünyanın en yüksek üretim potansiyeline sahip ülkelerinden birinin Türkiye olmasına rağmen bunun kullanılamadığını belirten CHP Parti Meclisi Üyesi Avukat Haluk Pekşen Almanya’nın düşük potansiyeline rağmen 46 000 MW Türkiye’de ise 5000 MW elektrik üretildiğini söyledi.

TÜRKİYE GIRTLAĞINA KADAR ENERJİ SÖMÜRÜSÜNÜN TUZAĞINDA

Türkiye'nin özellikle Rus doğalgazına bağımlı olduğunu vurgulayan Haluk Pekşen şu değerlendirmeyi yaptı, "Türkiye’nin toplam üretme kapasitesi 89 bin Megawat. Bunun yatırım bedeli 130 milyar dolar aşkın bir aşkın rakam. Ama tüketilen dörtte biri. Yani enerji tüketilen alanlar bitmiş. Dörtte üçlük yatırım çöp gibi kenarda duruyor. Fabrikalar, sanayi alanları yani enerji tüketecek alanlar bitmiş. Her şey var. Tüketecek alanlarımız var ama tüketeceğimiz yer yoktur.Tükettiğimiz elektriği nerden üretiyoruz? Birinci sırada doğalgaz ikinci sırada Rus’un ithal kömürü. Türkiye gırtlağına kadar enerji sömürüsünün tuzağında. Rus doğalgazına, kömürüne mahkum, kendi güneş ve rüzgar potansiyelini bir kenarına itmiş. Kendi barajlarından, kömüründen elektrik üretmiyor. Durum maalesef dehşet halde. Anlıyor musunuz şimdi neden yoksul oluğumuzu."

Yorumlar