12 Şub 2024 22:58 Son Güncelleme: 12 Şub 2024 22:58

AB'den üye ülkelere çağrı! İsrail'e silah ihracatını durdurun

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında yaşanan sivil kayıplara tepki gösteren ülkelere, İsrail'e silah ihracatını durdurma çağrısı yaptı. Borrell, Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) Genel Komiseri Philippe Lazzarini ve AB Dönem Başkanı Belçika'nın Kalkınma İşbirliği Bakanı Caroline Gennez ile birlikte bir basın toplantısı düzenledi.

AB'den üye ülkelere çağrı! İsrail'e silah ihracatını durdurun
Haberi Dinle

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB üye ülkeleri arasında UNRWA'ya desteğin sürmesine ilişkin fikir ayrılıkları olduğunu ifade etti. Bazı üye ülkelerin desteklerini artırırken, bazılarının iptal edebileceklerini ya da açıklama yapılana kadar yardımda bulunmayacaklarını belirtti. Ancak çoğunluğun Filistin halkını desteklemek için başka bir alternatif olmadığı gerçeğini vurguladı.

Borrell, İsrail'in UNRWA'yı kapatma siyasetini eleştirerek, İsrail'in iddialarını kanıtlaması gerektiğini ve şu ana kadar herhangi bir kanıt sunmadığını belirtti. Ayrıca, İsrail'e yapılan silah tedarikinin gözden geçirilmesi gerektiğini ifade etti.

Gazze'deki sivil kayıplara dikkat çeken Borrell, eğer çok fazla insanın öldürüldüğüne inanılıyorsa, İsrail'e daha az silah sağlanması gerektiğini belirtti. Borrell, Netanyahu'nun sivilleri korumamasını eleştirerek, uluslararası toplumun İsrail'e yapılan saldırıları durdurmak için çağrıda bulunduğunu ifade etti.

UNRWA Genel Komiseri Lazzarini, Refah'ta bir askeri operasyonun başlaması durumunda endişe duyduğunu ve sivil halkın ödediği bedelin tarif edilemez boyutlarda olduğunu belirtti. Lazzarini, İsrail'in iddialarının ardından yürütülen soruşturma ve eleştiriler nedeniyle istifa etmeyeceğini söyledi.

Belçika'nın Kalkınma İşbirliği Bakanı Gennez ise Refah bölgesine yapılacak geniş çaplı saldırının insani bir felakete yol açacağını ifade etti. Gennez, Netanyahu'ya ateşkes çağrısında bulundu.

Yorumlar