GÜNDEM
21 Tem 2021 10:17 Son Güncelleme: 21 Tem 2021 10:18

ABD'den Türkiye'ye 'kuduz' kısıtlaması: Girişler askıya alındı

ABD, Türkiye'yi hayvanlardaki kuduz açısından yüksek riskli ülkeler kategorisine aldı. Buna göre geçici bir süre Türkiye'den ABD'ye köpek girişleri askıya alındı. Tropikal Hastalıklar Uzmanı Doç. Dr. Keske, Türkiye'de uzun süredir insan kuduzu görülmediğini ancak hayvan kuduzunun fazla olduğunu belirtti.

Haberi Dinle

Geçtiğimiz haftalarda Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi CDC, resmi sayfasında yeni bir rehber yayımlayarak Ortadoğu ve Asya ülkeleri başta olmak üzere aralarında Türkiye'nin de bulunduğu çok sayıda ülkeden, kuduz riski nedeniyle köpek girişinin geçici olarak askıya alındığını açıkladı.

Açıklamada, önlemin geçici olduğu belirtilerek bu önlemin ABD'ye ithal edilen köpeklerin sağlık ve güvenliğini sağlamak ve halk sağlığını, köpek kuduz virüsü varyantının (köpek kuduzları) ABD'ye yeniden girmesine karşı korumak için gerekli olduğu vurgulandı.

Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü'nden Tropikal Hastalıklar Uzmanı Doç. Dr. Şiran Keske, İngiltere'nin de Türkiye'yi bir süredir hayvanlardaki kuduz açısından yüksek riskli ülkeler kategorisinde tuttuğunu hatırlattı.

UZUN SÜREDİR 'İNSAN KUDUZ VAKASI' YOK

Ülkede hayvan kuduz vakalarının hala yüksek olduğunu ama aşılama ve takip sisteminin başarısı nedeniyle 'insan kuduz vakası'na uzun süredir rastlanmadığını belirten Keske, yolculuk yapacak evcil hayvan sahiplerinin sıkıntı yaşamaması için başvuru işlemlerine 6 hafta önceden başlaması gerektiğini söyledi.

'EVCİL HAYVANLARIYLA GİTMEK İSTEYENLER İŞLEMLERİ ÖNCEDEN BAŞLATMALI'

Doç. Dr. Keske, "CDC, yakın zamanda yayınladığı bir rehberde kuduz riski taşıyan yüksek riskli ülkeler listesini güncelledi. Bu güncelleme, kuduz görülen hayvan sayısı üzerinden yapılıyor ve Türkiye dahil çok sayıda ülke, yüksek riskli gruba dahil edildi. İngiltere'de bu uygulama zaten vardı bir süredir. Yüksek riskli ülkelerden evcil hayvanlar ile birlikte ülkeye girmek isteyenler için böyle bir önlem alıyorlar. Kuduzla enfekte olabilen hayvanlar ABD'ye girişte özel bir uygulamaya tabi olacaklar. Hayvan sahiplerinin 6 hafta öncesinden işlemlerini başlatması gerekiyor. Hayvanın aşılı olup olmadığı, doğum tarihi, geçirdiği hastalıkları da içeren detaylı dökümanlar istiyorlar. Bu durumdan haberdar olmayanlar giderse ne olacak, bir kere hayvanın kesinlikle ülkeye girişine izin vermeyecekler. Hayvanın Amerika'ya gelmeden bir önceki durağına geri gönderileceği belirtilmiş açıklamada" dedi.

'TEMAS SONRASI AŞILAMA NEDENİYLE İNSAN KUDUZU GÖRMÜYORUZ'

Doç. Dr. Keske, Türkiye'nin neden kuduz açısından yüksek riskli bir bölge olarak listeye alındığına ise şu bilgilerle yanıt verdi:

"Türkiye'de vahşi doğada ve evcil hayvanlarda kuduz görülebiliyor. Zaten Amerika bu listeyi hayvan kuduzları üzerinden yapıyor. İnsan kuduz vakası görülmüyor Türkiye'de çok uzun zamandır. Bunun en temel nedeni, kuduz konusunda çok sayıda merkezimiz var, temas sonrası aşılama ve immunglobulin gibi uygulamaları hızla uygulayabilen bir sistemimiz var. Bu yüzden insan kuduzu görmüyoruz. Ama bu, hayvanlarda olmadığı anlamına gelmiyor. Bu konuda özellikle Sağlık Bakanlığı'nın verilerine bakarsak, kuduz ile enfekte hayvan sayısı Türkiye'de halen az diyemeyiz. Bu Türkiye'yi yüksek riskli ülke konumuna sokuyor."

Yorumlar