17 °c

ABD'den Çin'i kızdıracak hamle... Tayvan'a 1.3 milyar milyar dolarlık silah satışı!

ABD'li üst düzey yetkili, "Tayvan’a silah satışı kararı, Tayvan İlişkileri Kanunu'na uygun olarak ve Tayvan'ın savunma ihtiyaçları gözetilerek verilmiştir" dedi

ABD'den Çin'i kızdıracak hamle... Tayvan'a 1.3 milyar milyar dolarlık silah satışı!
30/06/2017 01:10 - Güncelleme : 08/04/2019 10:22

ABD Dışişleri Bakanlığının, Tayvan'a 1,3 milyar  dolarlık silah satışını onayladığı bildirildi.

 AA muhabirine açıklama yapan ABD'li üst düzey yetkili, Dışişleri  Bakanlığının Tayvan hükümetine 1,3 milyar dolarlık silah satışını onayladığını,  satış konusunda Kongre'yi bilgilendirdiklerini belirtti. 

Adının açıklanmasını istemeyen yetkili, "ABD'nin uzun yıllardır  sürdürdüğü politika gereği, Tayvan’a silah satışı kararı, Tayvan İlişkileri  Kanunu'na uygun olarak ve Tayvan’ın savunma ihtiyaçları gözetilerek verilmiştir.  Üç Ortak Bildiri ve Tayvan İlişkileri Kanunu'na dayalı 'Tek Çin' politikamızda  bir değişiklik söz konusu değildir." diye konuştu.

 Satışın detaylarına girmek istemeyen yetkili, paketin, Tayvan’ın  savunma sistemlerinin analogdan dijitale çevrilmesi dahil, modernizasyonu da  içerdiğini kaydetti.

 ABD yönetiminin Tayvan’ın güvenliğini önemsediğini vurgulayan yetkili,  "Tayvan’a yapılan silah satışlarının bölgedeki barış ve istikrara katkıda  bulunduğunu" savundu.

 ABD Başkanı Donald Trump'ın daha önce Tayvan liderini telefonla  araması, Pekin ile Washington arasındaki ipleri germişti. Söz konusu satışın iki  ülkeyi karşı karşıya getirebileceği belirtiliyor.

YORUM YAZIN

adınız ve soyadınız ile yorum yapabilirsiniz
HABERE İLK YORUMU SİZ YAPIN

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
istiklal.com.tr bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.