DÜNYA
02 Oca 2018 23:03 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 10:21

ABD'den flaş İran adımı

ABD'nin BM Daimi temsilcisi Nikki Hale, İran, Kuzey Kore ve Pakistan hakkında açıklamalarda bulundu. Haley, "BM Güvenlik Konseyi'ne İran'la ilgili acil toplanma çağrısı yapacağız" dedi.

Haberi Dinle

ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley, İran'da devam eden protestolar ve şiddet olaylarıyla ilgili BM Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) acil toplanma çağrısı yapacaklarını duyurdu. 

Haley, BM Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, İran halkının "hükümetin baskısını protesto etmek için cesurca sokaklara çıktığını" belirterek, gösterilere destek verdi. 

"İRAN HALKININ BU BÜYÜK CESARETİNİ ALKIŞLIYORUZ"

Ülkedeki protestoların dış güçler tarafından yönlendirilmediğini ve halkın kendiliğinden sokaklara çıktığını belirten Haley, "İran halkının bu büyük cesaretini alkışlıyoruz." dedi. 

Haley, İran hükümetinin "kendi halkını öldürmek gibi bir geçmişe sahip olduğunu" iddia ederek, İran'da devam eden protestolarla ilgili BMGK'ye acil toplanma çağrısı yapacaklarını bildirdi.

KUZEY KORE YENİ BİR FÜZE TEST EDEBİLİR 

Haley, Kuzey Kore hakkında yaptığı açıklamada ise, " Aldığımız bilgiler Kuzey Kore'nin yeni bir füze test edeceği doğrultusunda. Umarım doğru değildir. Eğer doğruysa, Pyongyang'a karşı daha sert yaptırımlar uygulamamız gerekebilir. " dedi. 

PAKİSTAN YILLARCA İKİLİ OYNADI 

Haley, Pakistan hakkında yaptığı açıklamada da"ABD, Pakistan'a yaptığı 225 milyon dolar para yardımını kesecek. Çünkü Pakistan, teröre karşı verdiğimiz  mücadelede ABD ile tam iş birliği içinde olmadı. Pakistan, yıllarca ikili oynayarak hem ABD ile iş birliği yapıyor hem de birliklerimize saldıran teröristleri barındırıyor. Bunu kabul edemeyiz." dedi.

Rusya'dan net İran mesajı: Kabul edilemezRusya'dan net İran mesajı: Kabul edilemez
Ruhani'yi çıldırtan sözler! Beyaz Saray'dan İran açıklaması!Ruhani'yi çıldırtan sözler! Beyaz Saray'dan İran açıklaması!
Yorumlar