GÜNDEM
29 Mar 2017 16:05 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 07:42

ABD'den Adil Öksüz açıklaması

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırladığı iddianamede, Adil Öksüz'ün darbe girişiminden 6 gün sonra ABD Konsolosluğu tarafından arandığı iddia edilmişti. İddialara ABD'den 'Adil Öksüz'ü vize iptali bilgisi vermek için aradık' açıklaması geldi.

Haberi Dinle

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı kaynakları bu sabah 21 Temmuz 2016'da, saat 10.22'de ABD İstanbul Başkonsolosluğu adına kayıtlı numaradan, Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) "hava kuvvetleri sorumlusu" olduğu belirtilen Adil Öksüz'ün cep telefonunun arandığına dair kayıt bulunduğunu bildirmişti. ABD'nin Ankara Büyükelçiliği iddiaları doğrulayarak açıklama yaptı.

Büyükelçilik tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

"Amerikan-Türk emniyet güçleri arasındaki yakın işbirliğinin doğrudan sonucu olarak, ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu’ndan Adil Öksüz adına kayıtlı bir numaraya 21 Temmuz 2016 tarihinde bir çağrı gerçekleştirilmiştir. O gün (21 Temmuz) Emniyet Genel Müdürlüğü, ABD’nin Türkiye Temsilciliği’ni arayarak, Adil Öksüz’ün Türkiye’den kaçmasını engelleme konusunda yardım talebinde bulunmuştur. Bunun arkasından Öksüz’ün vizesini iptal ettik ve ABD yasaları gereğince Öksüz’ü arayarak kendisini bu iptal konusunda bilgilendirmeye çalıştık. ABD Başkonsolosluğu’nun, şüphe uyandırmaktan çok uzak olan bu çağrısı, darbe girişiminin ardından ABD ve Türk emniyet güçlerinin yakın işbirliğini sergilemektedir."

ETİKETLER
#abd #adil öksüz
Yorumlar