KORONAVİRÜS
23 Kas 2020 01:40 Son Güncelleme: 23 Kas 2020 01:41

ABD'de kritik tarih belli oldu! Aşılama başlıyor

ABD, Pfizer ile BioNTech tarafından geliştirilen ve dünyayı umutlandıran koronavirüs (Covid-19) aşısının, FDA onayının hemen ardından dağıtılmaya başlayacağını duyurdu.

Haberi Dinle

ABD’nin Covid-19 Aşı Programı Başkanı Dr. Moncef Slaoui, Pfizer ve BioNTech tarafından geliştirilen koronavirüs aşısının 11 Aralık itibarıyla uygulanmaya başlanabileceğini açıkladı.

Pfizer ile BioNTech tarafından geliştirilen koronavirüs aşısı için geçtiğimiz Cuma günü ABD Gıda ve İlaç Dairesi'ne (FDA) resmi başvuruda bulunmuştu.

FDA'nın Aşı Danışma Komitesi'nin ise 10 Aralık'ta toplanması beklenirken, ABD Covid-19 Aşı Programı Başkanı Dr. Moncef Slaoui, planlarının aşının onaylanmasının ardından “aşıları aşı bölgelerine 24 saat içinde göndermek” olduğunu söyledi.  

Slaoui, aşının “belki de onaylandıktan iki gün sonra 11 veya 12 Aralık’ta” piyasaya sürülebileceğini ifade etti.

YÜZDE 95 ETKİLİ OLDUĞU DUYURULMUŞTU

ABD’li ilaç devi Pfizer ile Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech, ortaklaşa geliştirdikleri “BNT162b1” adlı corona virüsü aşısının 18 Kasım’da virüsü önlemede yüzde 95 etkili olduğunu duyurmuştu.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), ülke genelinde koronavirüs vakalarının “hızla arttığı” konusunda uyarırken, vatandaşlara 26 Kasım’daki Şükran Günü tatili için seyahat etmekten kaçınmaları çağrısında bulundu.

ABD'de koronaya bağlı can kayıpları Mayıs ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Kaynak : İHA

Yorumlar