DÜNYA
05 Tem 2020 18:38 Son Güncelleme: 05 Tem 2020 18:45

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi'den Rus İstihbaratına Yaptırım Çağrısı

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi, Afganistan’da Amerikan ve koalisyon güçleri askerlerinin saldırılarda hedef alınması için Taleban’a para ödülü teklif edildiği iddialarına ilişkin Kongre üyelerini bilgilendirdi.

Haberi Dinle

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre CIA Başkanı Gina Haspel ve Ulusal Güvenlik Dairesi Başkanı Paul Nakasone, Temsilciler Meclisi ve Senato’daki liderlerle ABD Kongresi'nin her iki kanadının istihbarat komisyonlarının başkanlarına bilgi verildi.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Rusya'nın, Taliban bağlantılı militanlara, Afganistan'daki Amerikan askerlerinin öldürülmesi için gizlice para teklif ettiğine yönelik iddialara ilişkin Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü Gina Haspel ve Ulusal İstihbarat Direktörü (DNI) Başkanı John Ratcliffe'e mektup göndererek, ellerindeki bulguları Kongre üyeleriyle paylaşmaları çağrısında bulundu.

Mektupta, Kongre'deki İstihbarat Komitelerinin ana hedefinin, yabancı ülkelerdeki ABD askerlerinin güvenliğini sağlamak olduğunu vurgulayan Nancy Pelosi, medyada yer alan Rusya'nın Afganistan'daki Amerikan askerlerini öldürmeleri için Taliban bağlantılı militanlara iş birliği yaptığına yönelik haberlerin "şok edici" olduğunu belirtti.

Pelosi, diğer yandan ABD'li istihbarat kurumlarınca bu bilginin mart ayından bu yana bilindiği, ancak Başkan Donald Trump'ın konudan haberdar olmadığı yönündeki söylemlere de dikkati çekerek, şu ifadeleri kullandı:

"Başkan Trump konuya dair bilgilendirildi mi? Bilgilendirilmediyse nedeni ne? Kongre ve Amerika'nın bu soruların cevabına ihtiyacı var. Bu nedenle tüm Kongre üyelerine hitap eden acil bir brifing talep ediyorum. Kongre, istihbarat kuruluşlarının, Amerikan birlikleri ve müttefiklerimize önemli tehdit oluşturan bu konu hakkında ne bildiğini öğrenmeli ve Rusya'yı sorumlu tutmak için hangi seçeneklerin mevcut olduğunu bilmelidir."

Nancy Pelosi, Trump yönetiminin iddialara karşı sessiz kaldığını ve bunun ABD askerlerinin hayatını tehlikeye attığını savunarak, "Başkan Trump'ın Ruslara karşı durmayı reddetmesi, bölgedeki yaşamların yanı sıra Taliban ile yapılan kritik barış görüşmelerini de tehlike altına sokuyor." ifadelerini kullandı.

Yorumlar