DÜNYA
27 Mayıs 2019 08:12 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 09:34

ABD siyasetinde 'düşük zekalı' polemiği

Beyaz Saray sözcüsü Sarah Sanders'tan 2020 yılında yapılacak ABD başkanlık seçiminde aday olan Joe Biden hakkında flaş sözler: Sanders, Trump ve Kuzey Kore lideri Kim'in Joe Biden'ı "düşük zekalı bir ahmak" olarak tanımladığını söyledi.

ABD siyasetinde 'düşük zekalı' polemiği
Haberi Dinle

Beyaz Saray sözcüsü Sarah Sanders'tan 2020 yılında yapılacak ABD başkanlık seçiminde aday olan Joe Biden hakkında flaş sözler... Sanders, Trump ve Kuzey Kore lideri Kim'in Joe Biden'ı "düşük zekalı bir ahmak" olarak tanımladığını söyledi.

Beyaz Saray sözcüsü Sarah Sanders, ABD'nin 2020 başkanlık adaylarından eski ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın, bir kampanya konuşması sırasında Kuzey Kore liderini Kim Jong-un'u "diktatör ve tiran" olarak nitelendirmesi ve Başkan Donald Trump'ın Kim ile görüşmesini eleştirmesine ilişkin açıklama yaptı. 

TRUMP VE KİM 'AHMAK' DEĞERLENDİRMESİN KATILIYOR

Trump'ın, Kuzey Kore medyası tarafından Biden'in "düşük zekalı bir ahmak" olarak adlandırılmasına katıldığını belirten Sanders, "Her iki liderin de eski ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden hakkında yapılan bu değerlendirmeye katıldığını düşünüyorum." dedi.

'İKİ LİDER ÇOK İYİ BİR İLİŞKİYE SAHİP'

Sanders, Biden'ın Kuzey Kore ile kurulan ilişkileri eleştirmesine de cevap vererek, Trump'ın, Kuzey Kore lideriyle çok iyi bir ilişkiye sahip olduğunu ve bu ilişki üzerinden nükleer silahların yok edilmesi ve diğer sorunların çözülmesi gibi konulara odaklandığını savundu.

Kuzey Kore tarafından son zamanlarda yapılan orta menzilli füze denemelerine ilişkin bir soruya karşılık Sanders, Trump yönetiminin Kuzey Kore ile olan politikasının başarılı olduğunu ve konu hakkında eleştirel bakan kişilerin tarafsız olmadığını savundu.

Sanders, "Uzun bir zaman herhangi bir füze denemesi olmadı. Bu süreç içinde rehin olarak tutulan Amerikan vatandaşlarımızı ve (Kore savaşından kalma) askerlerimizin naaşlarını geri aldık. Bu bana göre kesinlikle başarıdır." ifadelerini kullandı.

TRUMP: KISA MENZİLLİ FÜZE DENEMELERİNDE RAHATSIZ OLMADIM

Japonya'da bulunan Trump da Twitter'dan açıklama yaparak, Kuzey Kore'nin kısa menzilli füze denemeleriyle ilgili rahatsızlık duymadığını, Kim Jong-un'un, verdiği sözü tutacağına inandığını belirtti.

Yonhap ajansının haberine göre, Kuzey Kore'nin resmi haber ajansı KCNA'da yayımlanan bir yorum yazısında, ABD'deki 2020 başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti'den aday adayı olan Joe Biden'ın, bir kampanya konuşması sırasında, Kuzey Kore liderini "diktatör ve tiran" olarak nitelendirmesine karşılık, "(Biden'ın) Söylediği şey, bırakın politikacı olmasını, insan olarak bile temel niteliklerden yoksun düşük zekalı bir ahmağın safsatası." değerlendirmesinde bulunuldu.

Yorumlar