DÜNYA
13 Şub 2020 12:27 Son Güncelleme: 13 Şub 2020 12:36

ABD ile Taliban bu ay içinde anlaşma imzalayabilir

ABD ile Taliban arasında 2018'den bu yana yürütülen barış müzakerelerinde anlaşmaya yaklaşıldı. Afgan ve Batılı kaynaklara göre barış anlaşması şubat ayın içinde imzalanabilir.

Haberi Dinle

ABD ile Taliban arasında anlaşmanın imzalanabileceğine dair haberler, Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani’nin ABD ile Taliban arasında anlaşmaya yönelik önemli bir adım atıldığını ifade etmesinin hemen ardından geldi.

Kimliğinin açıklanmasını istemeyen bir Afgan yetkili tarafların prensipte anlaştığını, Taliban'ın şiddet eylemlerinin önüne geçebilmesi halinde şubat ayında imzalanabileceğini ileri sürdü.

Taliban'ın Katar ofisinin sözcüsü Süheyl Şahin de ilerleme kaydedildiğini söyledi ancak ayrıntılı bilgi vermedi.

Kabil’deki Batılı bir diplomatsa, Amerikalı müzakerecilerin anlaşmanın sonuçlandırılması için Taliban'ın en az 10 gün şiddet eylemlerinden uzak durması koşulunu öne sürdüğünü belirtti.

Batılı diplomat anlaşmayla Afganistan'daki Amerikan askeri sayısının 13 binden 9 bine düşürüleceğini söyledi.

2018'DEN BERİ BARIŞ GÖRÜŞMELERİ YAPILIYOR

ABD yönetimi ile Taliban 2018'den bu yana Katar'ın başkenti Doha'da barış görüşmeleri yürütüyor.

Geçen yıl taraflar anlaşma taslağı üzerinde uzlaşmaya varmış ancak Taliban'ın bir Amerikan askerini öldürdüğü saldırısı nedeniyle görüşmeler askıya alınmıştı.

SAVAŞIN ACI BİLANÇOSU

11 Eylül 2001’deki terör saldırılarından sonra başlayan ABD’nin Afganistan savaşı 13 yıl sürdü. ABD tarihinin en uzun savaşında 2 bin 300’den fazla Amerikan askeri hayatını kaybetti.

Yıllar süren savaşta bugüne kadar ölen Afganlıların sayısının 100 bine yaklaştığı ifade edilirken, onbinlerce vatandaş yaralandı. Ayrıca savaş boyunca insansız hava araçlarının sivillerin ölümündeki payı oldukça tartışıldı.

Yorumlar