YAŞAM
28 Kas 2019 13:58 Son Güncelleme: 28 Kas 2019 13:58

90 Suriyeli törenle ülkelerine gönderildi: 5 yıl içinde...

Türkiye'ye yaşayan 90 Suriyeli, Esenyurt Belediyesi'nce düzenlenen törenle ülkelerine uğurlandı. Ülkelerine gönüllü olarak giden Suriyelilerin 5 yıl içinde Türkiye'ye geri dönemeyecekleri bildirildi.

Haberi Dinle

Eski Esenyurt Belediye binası önünde kendileri için hazırlanan 2 otobüs ve 1 midibüse binen 90 Suriyeli, Hatay ve Kilis'teki sınır kapılarına gitmek üzere yola çıktı.

Ülkelerine gönüllü olarak giden Suriyeliler, 5 yıl içinde Türkiye'ye geri dönemeyecek.

Uğurlama törenine katılan Esenyurt Belediye Başkan Yardımcısı Halis Şimşek, Esenyurt Belediyesi ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğü'nün ortaklaşa yürüttüğü projede 2018'den itibaren yaklaşık 7 bin Suriye vatandaşının gönüllülük esasına göre ülkesine geri gönderildiğini söyledi.

'Tamamen kendi istekleri ve gönüllülük esasına göre gönderildiler'

Şimşek, 1 Nisan'dan beri proje dahilinde 2 bin kişinin ülkesine gönderildiğini belirterek, "Suriye vatandaşları Cilvegözü ve Yayladağı ile Kilis'in Öncüpınar sınır kapılarındaki kamplara teslim edilmektedir. Tamamen kendi istekleri ve gönüllülük esasına göre gönderilmektedir. Bunu özellikle vurgulamak istiyorum. Süreç bundan sonra da devam edecektir" diye konuştu.

Yorumlar