GÜNDEM
22 Mayıs 2020 14:25 Son Güncelleme: 22 Mayıs 2020 14:27

65 yaş üstü vatandaşların memleket yolculuğu başladı

Koronavirüs nedeniyle sokağa çıkması kısıtlanan 65 yaş ve üstü vatandaşlara, memleketlerine gitmek için verilen iznin ardından bu sabah yolculuk başladı. İstanbul'un çıkış noktalarında vatandaşlar denetleme noktalarından geçti.

Haberi Dinle

Koronavirüs tedbirleri kapsamında sokağa çıkması kısıtlanan 65 yaş ve üzeri vatandaşlara, Ramazan Bayramı için memleket izni çıktı. 

65 yaş ve üzeri vatandaşların, e-Devlet, İçişleri Bakanlığı, e-Başvuru sistemi ve Alo 199 Vefa Destek Hattı üzerinden, seyahat izin başvurularıyla refakatçiler dahil 258 bin 651 kişiye izin verildi.

1 AY GERİ DÖNEMEYECEKLER

Sağlık Bakanı Fahrettin'in Koca'nın açıklaması sonrasında gittikleri yerde en az 1 ay kalmak koşuluyla seyahat etmelerine izin verilen 65 yaş üstü vatandaşlar, İçişleri Bakanlığı'nın genelgesi doğrultusunda aldıkları izinle memleketlerine gitmek için yola çıktı.

Ramazan Bayramı'nı memleketlerinde geçirmek isteyen 65 yaş üstü vatandaşlar, İstanbul çıkışında TEM Otoyolu ve D-100 Karayolu'nda oluşturulan denetleme noktalarından geçti.

İZİN BELGESİ OLMAYANLAR GERİ GÖNDERİLDİ

Polis ekipleri, kurulan denetleme noktalarında seyahat etmek isteyen 65 yaş üstü vatandaşların izin belgelerini kontrol etti. İzin belgesi olanların geçişine müsaade edilirken izin belgesi olmayanlar ise geri gönderiliyor.

Ayrıca, 65 yaş üstü vatandaşlara yolculukları esnasında refakat eden kişilerin 72 saat içinde geri dönmeleri gerekiyor.

YAKLAŞIK 260 BİN KİŞİYE İZİN VERİLDİ

Öte yandan İçişleri Bakanlığı'nın açıklamasına göre 

Bakanlığın Twitter hesabından yapılan paylaşıma göre, bugün saat 17.30 itibarıyla 65 yaş ve üzeri vatandaşların, e-Devlet, İçişleri Bakanlığı, e-Başvuru sistemi ve Alo 199 Vefa Destek Hattı üzerinden, seyahat izin başvurularıyla refakatçiler dahil 258 bin 651 kişiye izin verildi.

Yorumlar