YAŞAM
17 Mayıs 2017 08:32 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 07:45

60 yıl önce tuvalete bırakılan bebek kardeşlerine kavuştu

İngiltere’de 1956 yılında bir sinemanın tuvaletine bırakılan Robert Wetson kızının açtığı Facebook sayfası aracılığıyla yıllar sonra kardeşlerini buldu

60 yıl önce tuvalete bırakılan bebek kardeşlerine kavuştu
Haberi Dinle

1956'da İngiltere'nin Birmingham kentinde bir sinemanın tuvaletine bırakılan bebek, uzun yıllar sonra kardeşlerini buldu. Battaniyenin içine konulan üç aylık bir bebeğin bir Odeon sinemasının tuvaletinde terk edilmiş olarak bulunması, o dönem gazetelerde büyük bir haber olmuştu. Ancak bebeğin ailesi hiçbir zaman ortaya çıkmadı. Bebeğe, onu bulan polisin adı verildi. Robert Wetson, 60 yıldan fazla bir süre ardından kardeşlerini yüzlerce kilometre uzaklıkta, İskoçya'da buldu.

DNA VERİ TABANI SAYESİNDE
Wetson başına neden böyle bir şey geldiğine dair hikâyenin bir bölümünü de onlardan öğrendi. Üvey kardeşlerinin anlattığına göre babası, ailesini başka bir kadınla yaşamak için terk etti ancak daha sonra tekrar eşine döndü. Wetson, hikâyedeki diğer kadının annesi olduğunu düşünüyor. Ancak annesinin kim olduğu ve neden onu terk ettiği gizemini koruyor. Önce bir çocuk yurdunda kalan, yedi yaşında ise evlat edinilen Wetson, evlatlık olarak gittiği ailesinin muhteşem olduğunu ama yıllar boyunca genetik ailesinin kim olduğunu hep merak ederek yaşadığını söylüyor. Wetson annesini affettiğini belirtiyor: "Yıllar önce görsem ilk sorum 'Neden?' olurdu. Şimdi 'Nasılsın?' olur." 61 yaşındaki emekli İngilizce öğretmeni Wetson, kardeşlerini, 34 yaşındaki kızı Emma'nın çabalarıyla bulmuş. Emma, babasının ailesini bulması için bir Facebook sayfası açmış ve izlerini kaybeden akrabaların birbirlerini bulması amacıyla DNA verilerini kullanan bir kişiyle tanışmış. Wetson'ın DNA'sını alan bu kişi, veri tabanları sayesinde Wetson'ın kardeşlerine ulaşmış.

'NEFES KESİCİ'
Robert Wetson, yıllar sonra kardeşleriyle ilk buluşmasını şöyle tarif etti: "Bu, kesinlikle nefes kesici. Onların gerçek olduklarını anlamak için onlara dokunmam gerekiyordu. Sevinçten havalara uçtum."

Yorumlar