EMLAK
19 Haz 2017 14:24 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 07:48

3. Havalimanı için 440 bin ton inşaat demiri kullanıldı

Avrupa'nın en büyük havalimanı unvanını alacak olan 3. Havalimanı'nın ikinci pisti yıl sonunda bitecek. Çalışmalar hakkında bilgi veren İGA Havalimanı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, 440 bin ton inşaat demiri kullanıldığını da belirtti.

Haberi Dinle

Çalışmaları tüm hızla devam eden İstanbul 3. Havalimanı'nın ikinci pisti yıl sonunda tamamlanacak.  İGA Havalimanı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, 400 milyon metreküp bataklığı söküp attıklarını, proje kapsamında 40 milyon metreküp kaya dolgu yapıldığını belirtti. Cengiz, ikinci pistin de yıl sonunda biteceğini açıkladı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "Ülkemizin her yerini erişebilir hale getirmek adına bütün sektörlerde gecemizi gündüzümüze katıyoruz" dedi.

Arslan, Başbakan Binali Yıldırım'ın 3. havalimanı işçileriyle bir araya geldiği iftar programında yaptığı konuşmada, Başbakan Yıldırım'a katılımlarından dolayı teşekkür etti.

Projenin yapıldığı yer hakkında bilgi veren Bakan Arslan, Türkiye'nin havacılık sektöründe son 14 yılda önemli mesafe katettiğini vurguladı.

Bakan Arslan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Önemli olan; nereden nereye geldiğinin bilinmesi ve onun taçlanma noktası olan bataklıkta böyle bir havalimanının yapılıyor olması. Bizim memnuniyetimiz o ki sayın Başbakanımızın önderliğinde, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ülkemizin her yerini erişebilir hale getirmek adına bütün sektörlerde gecemizi gündüzümüze katıyoruz.

Açtığınız yol, katettiğimiz mesafe belli, yaptığımız projeler belli. Ama biliniz ki bunlarla yetinmeyeceğiz. Yüz bin kişilik ulaştırma ailesi olarak, bütün sektörlerde ülkemizi daha iyi noktalara taşıyacağız, bu konuda hiç kimsenin şüphesi olmasın. Bu ülkenin geleceği için ister içeride, ister dışarıda şehit olmayı göze alanlar nasıl ki varsa, biz de bu ülkenin mamur, imar olması, kalkınması için ulaştırmanın her alanında gecemizi gündüzümüze katmaya devam edeceğiz. Bu bilinçle 3. havalimanını en kısa sürede bitirmek için mesai harcamaya devam edeceğiz."

İGA Havalimanı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz de inşaatta gelinen son nokta hakkında bilgi verdi.

Cengiz, 400 milyon metreküp bataklığı söküp attıklarını, proje kapsamında 40 milyon metreküp kaya dolgu yapıldığını belirterek, şunları kaydetti:

"200 milyon metreküp dolgu ve toplam 800 milyon metreküp hafriyat yaptık. Birinci pistimizin asfalt işlemlerini tamamlamak üzereyiz, ikinci pistimizi de yıl sonunda bitireceğiz. Üst yapı anlamında dünyanın en büyük terminalini yapıyoruz. Terminal kısmının kaba inşaatını bitirdiğimiz projenin genelinde, 3 milyon metreküp beton döküp, 440 bin ton da inşaat demiri kullanmış bulunuyoruz. Buna ilaveten, çatı çeliğini bitirmek üzere olduğumuz ana terminal başta olmak üzere 110 bin ton yapısal çeliğin alımını yapıp, büyük bir kısmının da imalat ve montajını bitirdik. Dün itibarıyla bagaj sistemi testlerine başladık."

Dış cephe ve çatı kaplama işlerini en kısa sürede bitireceklerini aktaran Cengiz, ince işlerin de hızlı şekilde devam ettiğini anlattı.

"Mayıs sonu itibarıyla 3,8 milyar avro kaynak aktardığımız projemizin bugün itibarıyla yüzde 55'ini bitirmiş durumdayız." diyen Cengiz, bugün itibarıyla 27 binin üzerinde çalışan sayısının yaz bitmeden 30 binlere çıkacağını duyurdu.

Yorumlar