YAŞAM
09 Şub 2017 17:20 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 09:32

16 yaşında 'iki böbreğe' kavuştu

Mardin'de beyin ölümü gerçekleşen 3 yaşında ve 6 kilo ağırlığında olan çocuğun böbrekleri doğuştan böbrekleri olmayan ve yıllardır umutla bekleyen 16 yaşındaki Merve Toksoy’a nakledildi.

Haberi Dinle

Emine ve Arif Toksoy çiftinin kızları Merve, anne karnında başlayan böbrek rahatsızlığıyla dünyaya geldi. Yıllardır hastaneye giden, son bir yılda da annesinin yardımıyla evde diyalize giren Merve Toksoy'un, Mardin'den gelen böbrekle nakil hayali gerçek oldu. Toksoy'a, Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesinde başarılı bir operasyonla böbrek nakli yapıldı. Lise 2. sınıf öğrencisi 16 yaşındaki Merve Toksoy, yaptığı açıklamada, diyalize girmekten kurtulduğu için çok mutlu olduğunu ifade ederek, "Diyalizdeyken çok acı çekiyordum. Şu anda çok mutluyum. Hastaneden çıktıktan sonra eve gitmek, annemle birlikte vakit geçirmek istiyorum. Bana böbreğini veren aileye çok teşekkür ederim. Beni çok mutlu etti. İnşallah onlar da çok mutlu olur. Bütün çocuklar nakil olur kurtulur, herkes mutlu yaşar." dedi.

VERİCİ KÜÇÜK OLUNCA ‘İKİ BÖBREK’

Merve'ye çift böbrek nakli yapılmasına ilişkin Prof. Dr. Tüzüner, şu bilgileri verdi: "Çok küçük vericiler olduğu zaman tek böbrek yerine, iki böbrek takmamız gerekiyor. Teknik olarak ileri bir cerrahi gerektirse de başarılı merkezlerde bu operasyonlar gerçekleştiriliyor. Normalde tek böbrek takıyoruz, ancak küçük çocuklardan alınan böbreklerde, iki böbrek takıyoruz. Merve bu sayede yeni böbreklerine kavuştu. Şu anda her şey yolunda gidiyor.

Yorumlar