16 Eki 2019 13:50 Son Güncelleme: 04 Ağu 2022 14:55

YPG'li teröristler DEAŞ'lı Fransızları serbest bıraktı!

Fransız gazeteciler, Ayn İsa'daki kamptan kaçmalarına göz yumulan 10 Fransız vatandaşı teröristle konuştu. Nasıl serbest bırakıldıklarına dair bilgi sahibi oldu.

YPG'li teröristler DEAŞ'lı Fransızları serbest bıraktı! - Resim : 1

Le Parisien gazetesinin haberine göre, geçen yıl yayımlanan bir kitap için Suriye’deki bir grup DEAŞ teröristi ile bağlantıda olan gazeteciler Edith Bouvier ve Celine Martelet, PKK/YPG terör örgütünün, Ayn İssa yakınında bulunan kamptaki DEAŞ’lı teröristlerin nasıl serbest bırakıldıklarına dair bilgi sahibi oldu.

19
YPG'li teröristler DEAŞ'lı Fransızları serbest bıraktı! - Resim : 2

Gazeteciler, Rakka kentinin 50 kilometre kuzeyinde, Ayn İssa yakınındaki kamptan kaçmalarına göz yumulan 10 Fransız vatandaşı DEAŞ mensubu ile bağlantı kurdu.

29
YPG'li teröristler DEAŞ'lı Fransızları serbest bıraktı! - Resim : 3

3 Ekim sabahı, yani Türk Silahlı Kuvvetlerinin Barış Pınarı Harekatı’na başlamasından 4 gün sonra, 10 Fransız vatandaşı beraberinde sayıları 25’i bulan çocukları ile birlikte tutuldukları kampı terk etti. Bu kişilerin, çeşitli istihbarat kuruluşlarının terör listesinde oldukları ve haklarında uluslararası arama kararları bulunduğu belirtiliyor.

39
YPG'li teröristler DEAŞ'lı Fransızları serbest bıraktı! - Resim : 4

Fransız gazeteciler, kaçanlar arasında bulunan kadın DEAŞ mensubunun internet üzerinden gönderdiği mesajda "Kürtler bize 'Çıkın, koşun' diye bağırıyorlardı. Biz önce ne olduğunu anlayamadık. PKK/YPG’liler bir anda kampı terk etti. Bizlerden başka kimse kalmadı. Kapıları açtılar ve yaşadığımız çadırları da ateşe verdiler" yazdığına ulaştı. Kampın bulunduğu bölgedeki halkın da DEAŞ mensubu bu kadınların, kaostan yararlanarak kaçmış olmalarının endişe verici olduğunu ifade ediyor.

49