Yılın en çarpıcı fotoğrafları seçildi (World Press Photo Awards 2021)

125 ülkeden 4 bin 315 fotoğrafçının katıldığı ve 74 bin 470 fotoğrafın yarıştığı "Yılın Basın Fotoğrafları" (World Press Photo Awards) yarışmasında kazananlar belli oldu. Danimarka gazetesi Politiken muhabiri Mads Nissen’in Brezilya’daki 85 yaşındaki bir kadının hemşiresiyle şeffaf bir perde arkasından kucakladığı fotoğrafı birincilik ödülü kazandı.

Yılın en çarpıcı fotoğrafları seçildi (World Press Photo Awards 2021) - Sayfa 1

SALGININ YAŞATTIĞI TÜM DUYGULAR AYNI KAREDE

Beş aylık tedavisinin ardından şeffaf bir “kucaklama perdesi” ile hemşiresiyle lk kez kucaklaşan 85 yaşındaki Brezilyalı bir kadının “sevgi ve şefkat”ı sembolize ettiği fotoğraf yılın en iyi basın fotoğrafı seçildi. Küresel salgını tasvir eden bir fotoğrafın seçimi, 360 binden Brezilya’da olmak üzere, 3 milyonu aşkın kişinin yaşamını yitirmesine neden olan pandeminin hakim olduğu bir yılda neredeyse kaçınılmazdı.

Dünya Basın Fotoğrafları Vakfı’nın jüri üyesi Kevin WY Lee, "Covid-19'un bu ikonik görüntüsü, savunmasızlık, kayıp ve ayrılık, ölüm, ama daha da önemlisi hayata meydan okumayı anlatıyor. Salgının yaşattığı duyguların hepsi bir anda toplanıyor. Resme yeterince uzun süre bakarsanız, uçmanın ve umudun sembolü olan kanatlar görürsünüz” ifadelerini kullandı.

Nissen tarafından Danimarka gazetesi Politiken için çekilen fotoğraf, prestijli yarışmanın “Genel Haberler” kategorisinde de birincilik ödülünü kazandı. Nissen, “Bu görüntünün ana mesajı empatidir. Sevgi ve şefkattir "dedi.

Fotoğraf: Mads Nissen/Politiken/Panos Pictures/World Press Photo 2021

129
Yılın en çarpıcı fotoğrafları seçildi (World Press Photo Awards 2021) - Sayfa 2

Kategorideki ikinci sırada ise çok daha acımasız bir salgın fotoğrafı yer aldı. Endonezyalı fotoğrafçı Joshua Irwandi tarafından çekilen karede kurbanı, 18 Nisan'da ülkedekii bir hastanede, corona virüsün kurbanı olan bir insan, plastik poşetle sıkıca sarılmış olarak görülüyor.

Fotoğraf: Joshua İwandi/Word Press Photo 2021

229
Yılın en çarpıcı fotoğrafları seçildi (World Press Photo Awards 2021) - Sayfa 3

YAKLAŞIK 75 BİN FOTOĞRAF İNCELENDİ

Bununla birlikte, jüri, genel haberler, spor, çevre ve portreler dahil olmak üzere sekiz kategoride kazananları seçmeden önce 4 bin 315 fotoğrafçının 74 bin 470 fotoğrafına baktı.

Fotoğraf: Evelyn Hockstein /The Washington Post/World Press Photo 2021

329
Yılın en çarpıcı fotoğrafları seçildi (World Press Photo Awards 2021) - Sayfa 4

“Yılın Dünya Basın Fotoğrafı Hikayesi” ödülü Getty Reportage için çalışan İtalyan belgesel fotoğrafçısı Antonio Faccilongo'ya verildi. Faccionga, bir aile yetiştirme umuduyla İsrail hapishanelerindeki gözaltı tesislerinden kaçan Filistinli tutukluları fotoğrafladı.

Fotoğraf: Antonio Faccilongo/World Press Photo 2021

429