Yerli patates çeşidi 'Nahita' Avrupa yolunda

Niğde Patates Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen yerli ve milli patates çeşidi Nahita, Avrupa Birliği Çeşit Tescil Listesine alınması ve deneme dikimi için Hollanda'ya gönderiliyor. (Kaynak: AA, İHA)

Yerli patates çeşidi 'Nahita' Avrupa yolunda - Sayfa 1

Enstitü Müdürü Uğur Pırlak, enstitüde düzenlenen programda yaptığı konuşmada, Tarım ve Orman Bakanlığının destekleri ve TAGEM riyasetinde yerli ve milli patates çeşitleri geliştirmeye devam ettiklerini söyledi.

16
Yerli patates çeşidi 'Nahita' Avrupa yolunda - Sayfa 2

Daha önce tescillenen yerli patates çeşidi Nahita`nın pazarlama ve satış hakkının AR Tarım`a devredildiğini aktaran Pırlak, şunları kaydetti: "Firmamız, Nahita çeşidini yurt dışına göndermek üzere tüm çalışmalarını tamamladı. Nahita çeşidimiz Türkiye`den Avrupa`ya giden ilk yerli ve milli patates çeşidi olma özelliğini taşıyor. Çeşidimiz, firma tarafından Avrupa Birliğine gönderilecek. Orada yapılacak denemelerin sonucunda da bu çeşidimiz, Avrupa Birliğinin Çeşit Tescil Listesi`nde yer alacak ve listeye giren ilk yerli ve milli patates çeşidi unvanını alacak. Daha sonra bu çeşidimizin Avrupa`da da üretimine ve satışına başlanacak."

26
Yerli patates çeşidi 'Nahita' Avrupa yolunda - Sayfa 3

Pırlak, firmanın, Nahita çeşidinin yurt içinde ileri kademedeki tohumluk üretimine ve sertifikasyon işlemlerine devam ettiğini, ilerleyen dönemde çiftçilerle buluşturacağını belirtti.

36
Yerli patates çeşidi 'Nahita' Avrupa yolunda - Sayfa 4

AR Tarım Genel Müdürü Ekrem Suad Sadak da 2018 yılında Nahita`yı başka ülkelere de satmak istediklerinin sözünü verdiklerini hatırlattı.

46