Yaz mevsiminde depolanması gereken 6 vitamin

Yoğun enerji harcadığımız yaz aylarında vitamin depolarını ihmal etmiş olabilirsiniz. Fakat sağlıklı bir kışa girmek istiyorsanız vücudunuzdaki vitaminleri gözden geçirmenin zamanı gelmiş demektir. Yaz ayının hem güneşinden hem de lezzetli meyvelerin bereketinden faydalanmanın tam zamanı. Yaz aylarında hangi vitaminleri depolamak gerekiyor gelin birlikte göz atalım.

Yaz mevsiminde depolanması gereken 6 vitamin - Sayfa 1

Korona süreci devam ederken C vitamininden K vitaminine kadar hepsi büyük bir öneme sahip. Hazır vaka sayıları azalmış güneşle keyfiniz yerine gelmişken kışa sağlıklı bir vücutla girmenin tam zamanı. Nasıl mı? Yaz meyveleriyle vitamin depolarını doldurarak... İşte yaz aylarında 5 vitamin deposu... 

110
Yaz mevsiminde depolanması gereken 6 vitamin - Sayfa 2

C VİTAMİNİ: C vitamini diğer vitaminlere göre en çok bilgi sahibi olunan vitaminlerin başında geliyor. Yaz mevsimi C vitamini depolarını doldurmak için harika bir zaman dilimidir. Çünkü yaz meyveleri olan çilek, karpuz, kavun, böğürtlen, kivi, limon gibi meyvelerde bol miktarda C vitamini bulunur. 

210
Yaz mevsiminde depolanması gereken 6 vitamin - Sayfa 3

K VİTAMİNİ: K vitamini ciltteki morluk ve çürükleri tedavi ediyor. Özellikle ameliyat yaralarında önemli bir faydası olan K vitamini, göz altı morluklarını da gideriyor. Yağlı yemeklerin yenmediği yaz günlerinde yeşil yapraklı sebzelerden K vitamini bolca alabilirsiniz. K vitamini maydanoz, marul, brokoli gibi yeşil yapraklı sebzelerde bulunuyor. 

310
Yaz mevsiminde depolanması gereken 6 vitamin - Sayfa 4

A VİTAMİNİ: Genelde pek bilgimizin olmadığı fakat cilt üzerinde en önemli etkiye sahip olan vitamindir. Güneşe maruz kaldığımız bugünlerde parlak ve sağlıklı bir cilt ve bağışıklık sistemi için A vitaminin bulunduğu domates, havuç, kayısı ve kavun gibi besinleri mutlaka tüketin. 

410