Yasa yürürlüğe girerse binlerce telefon her an kapanabilir

Yasa yürürlüğe girerse binlerce telefon her an kapanabilir. 2019'da çıkan taahhütlü telefon yasası her an uygulamaya konulabilir. Telefoncu Serkan Üstüner: "Operatörlerin o zaman ki talepleri doğrultusunda şu ana kadar o yasa uygulanmadı. "Normalde var ama yasa uygulanmadı"

Yasa yürürlüğe girerse binlerce telefon her an kapanabilir - Sayfa 1

Operatörlerden taahhütlü kampanyalarla satın alınan cep telefonları, tüketici borcunu ödemediği taktirde kara listeye alınacak. Şimdiye dek uygulanmayan yasanın yürürlüğe girmesinin ardından binlerce telefon kullanıma kapatılacak.

110
Yasa yürürlüğe girerse binlerce telefon her an kapanabilir - Sayfa 2

Cep telefonlarında uygulanan IMEI sisteminin kapsamı genişletilerek düzenlemeye gidiliyor. Düzenlemede, satın alınan telefonun borcu ödenmezse cihazın IMEI numarası kara listeye alınarak kullanıma kapatılması da yer alıyor.

210
Yasa yürürlüğe girerse binlerce telefon her an kapanabilir - Sayfa 3

Operatörlerin taahhütlü kampanyalarla sattıkları cep telefonları, tüketicinin borcunu ödememesi üzerine cihaz kara listeye alınacak ve haberleşme hizmeti verilmeyecek. Ayrıca 7 yıldır kullanılmayan cihazların IMEI'leri de kara listeye alınacak. Vatandaşların yıllar önce kullandıkları ve bir kenara atılan eski telefonlara kayıtlı IMEI numaralarının, kaçak şekilde yurda sokulan veya çalıntı telefonların IMEI numaraları ile değiştirilerek kullanıma açılmalarının önüne geçilecek. Söz konusu yasanın 2019 yılında sunulduğu fakat uygulamaya henüz koyulmadığı belirtildi.

310
Yasa yürürlüğe girerse binlerce telefon her an kapanabilir - Sayfa 4

"Normalde var ama yasa uygulanmadı"

Kırıkkale'de 22 yıldır telefon sektöründe çalışan Serkan Üstüner, taahhütlü kampanyalarla satılan cep telefonlarının borcu ödenmediği taktirde kara listeye alınma yasasının 2019 yılında çıktığını ve operatörlerin de Bilişim ve Teknoloji Kurumlarına (BTK) yaptıkları talep üzerine uygulamaya konulmadığını öne sürdü.

410