Yamula Barajı yaklaşık 20 metre çekildi

Kayseri'de beklenen yağışların olmaması nedeniyle barajlarda doluluk oranı geçen yıla oranla daha da düşerken, Yamula Barajı ise 20 metre kadar çekildi. Yamula Barajı'ndaki çekilmeler dronla havadan görüntülendi. (Kaynak: İHA)

Yamula Barajı yaklaşık 20 metre çekildi - Sayfa 1

Kayseri`de bu yıl beklenen yağışların tam anlamıyla gerçekleşmemesi nedeniyle barajlar da doluluk anlamında alarm vermeye başladı.

17
Yamula Barajı yaklaşık 20 metre çekildi - Sayfa 2

Kayseri`de bulunan barajların doluluk oranı geçen yıla oranla düşerken, Kocasinan İlçesi`ndeki Yamula Barajı ise bu yıl yaklaşık 20 metreye kadar çekildi.

27
Yamula Barajı yaklaşık 20 metre çekildi - Sayfa 3

Dronla havadan görüntülenen barajdaki çekilmeler dikkat çekerken, balık tutmaya gelen Levent Taylak, "Yamula Barajı`nda balık avımız devam ediyor. Birkaç yıldır sularda bayağı düşü yaşandı. Çekilme devam ediyor. Kıyılarda çekilmeler belli, bazı yerlerde terk edilmiş evler yeniden ortaya çıktı. Geçen yıla göre sularda bayağı azalma var. Suların çekilmesinden dolayı av olarak da bayağı düşüş yaşandı. Geçen yıllarda su yüksek olduğu için hayvan biraz daha aktif çalışıyordu" ifadelerini kullandı.

37
Yamula Barajı yaklaşık 20 metre çekildi - Sayfa 4

Bir diğer balıkçı ise her dönem Yamula`ya geldiklerini, bu yılki çekilmelerin daha da belirginleştiğini ifade ederek, "Her dönem Yamula`ya geliriz. Bu yıl da sezonun açılmasıyla balık avına geldik. Yamula`nın her dönemini biliyoruz. Kış dönemi sular normalde çekiliyordu ama bu dönem 20 metreye yakın daha fazla çekildi. Beklenen yağışların olmaması çok etkiledi. Kuraklık gerçekten gözüküyor" şeklinde konuştu.

47