Yakup Usta 47 yıldır kalayla bakırları parlatıyor

Kırşehir'in Kaman ilçesinde 47 yıldır kalaycılık yapan 64 yaşındaki Yakup Deniz, talep azalsa da mesleğini sürdürüyor. Foto galeri haberlerimizde sizlerle. (AA)

Yakup Usta 47 yıldır kalayla bakırları parlatıyor - Sayfa 1

İlçedeki iş yerinde sabır ve azimle mesleğini sürdürmeye çalışan Deniz, ilk ustasının ağabeyi olduğunu, onun emaneti gibi gördüğü mesleği devam ettirdiğini söyledi.

110
Yakup Usta 47 yıldır kalayla bakırları parlatıyor - Sayfa 2

Kalaycılık mesleğinin eskisi gibi popüler olmadığını ifade eden Deniz, "Alttan çırak yetiştirdim ama onlar belli bir süre sonra bu işi bırakıp farklı işlere yöneldi. Çocuklarımı bu meslek sayesinde büyütüp okuttum ve devlet memuru yaptım. Ben de bu mesleğin son temsilcilerindenim. Gücüm yettiği kadar devam edeceğim." dedi.

210
Yakup Usta 47 yıldır kalayla bakırları parlatıyor - Sayfa 3

"Mutfaklarda bakır eşya kullanımı azaldı"

Kalaycılık mesleğinin teknolojiye yenik düştüğünü kabul ettiğini vurgulayan Yakup Deniz, şöyle devam etti: "Artık alüminyum, çelik, plastik, granit, teflon gibi birçok çeşit olduğu için mutfaklarda bakır eşya kullanımı azaldı. Bu yüzden bu işi yapan kalmadı. Kırşehir ve Kırıkkale`den bana iş geliyor. En fazla bağ leğeni dediğimiz pekmez kaynatmak için kullanılan büyük leğen getiriliyor. Kazan gibi büyük eşyalar da getiriliyor. Tabak gibi küçük eşyalar artık kalmadı."

310
Yakup Usta 47 yıldır kalayla bakırları parlatıyor - Sayfa 4

"Bakır eşya sağlıklıdır"

Bakır eşyaların kalaylanmasının sağlık açısından önemli olduğuna işaret eden Deniz, "Bakır kalaylanmazsa içinde bulunan gıda maddesi zehirler. Kalaylanınca içinde bulunan ve sadece muz meyvesinde olan bir madde ortaya çıkar. Bizler de muzu az tükettiğimiz için bu sayede bu kalay madenini de tüketmiş oluruz. Bakır eşya sağlıklıdır." diye konuştu.

410