Virüslerin en çok can aldığı ikinci ülke İtalya'da gondollar neden siyah?

Katil virüsün en çok can aldığı ikinci ülke İtalya, geçmişte veba salgını ile de büyük mücadele verdi. Peki her salgında büyük bir kayıp veren İtalya'nın gözde tatil kenti Venedik'te gondolların siyah olmasının nedeni ne?

Virüslerin en çok can aldığı ikinci ülke İtalya'da gondollar neden siyah? - Sayfa 1

Koronavirüs salgını dünyaya diz çöktürmüş durumda. Art arda kötü haberlerin geldiği salgında ülkemizde de ilk ölüm gerçekleşti. Ancak geçmişte de pek çok salgın ve ölümcül virüs ile savaştık.

112
Virüslerin en çok can aldığı ikinci ülke İtalya'da gondollar neden siyah? - Sayfa 2

Kayıplar yaşandı, milyonlarca insan yaşamını yitirdi fakat salgınlar bir şekilde sona erdi. Koronavirüs Çin'den başlayıp dünyaya yayıldı. 100 milyon kişinin yaşamını yitirmesine neden olan veba salgını da Çin ve Orta Asya'dan başlayarak 1347'de Kırım'da bir Ceneviz ticaret merkezini kuşatan Moğol ordusunun vebalı cesetleri mancınıkla kentin içine atmasıyla Avrupa'ya taşınmıştı. Veba salgınında en çok can kaybının yaşandığı ülke İtalya'ydı.

212
Virüslerin en çok can aldığı ikinci ülke İtalya'da gondollar neden siyah? - Sayfa 3

Yıllar içerisinde yaralarını saran İtalya'da vebanın izlerine ise hala rastlanıyor. Peki İtalya'da gondollar neden siyah?

312
Virüslerin en çok can aldığı ikinci ülke İtalya'da gondollar neden siyah? - Sayfa 4

Veba salgını, 1347-1351 yılları arasında Avrupa'da büyük bir yıkıma yol açtı ve 75 ile 200 milyon insanın hayatını kaybetmesine neden oldu.

412