Vazgeçilemeyen lezzet Boşnak böreği: Tadan, yemek için bir daha geliyor

Çanakkale'nin Biga ilçesine bağlı Kalafat köyünde yaşayan Boşnaklar, Bosna Hersek’in asırlık lezzeti olan Boşnak böreğini sofralarından eksik etmiyor. Boşnaklara özgü en lezzetli, bir o kadar da zahmetli yemeklerden biri olan Boşnak böreği geleneğinin yaşatıldığı köyde böreği tadanlar ise mutlaka yeniden geliyor.

Vazgeçilemeyen lezzet Boşnak böreği: Tadan, yemek için bir daha geliyor - Sayfa 1

Boşnak böreği geleneği yaşatılıyor

Osmanlı- Rus Savaşı sırasında 1877-1878 yıllarında Bosna Hersek’in Bihaç bölgesinden göç edenlerin yaşadığı Biga’nın Kalafat köyünde, yapılması basit gibi görünse de yapımında el mahareti ve hamaratlık isteyen Boşnak böreği geleneği yaşatılıyor. 

116
Vazgeçilemeyen lezzet Boşnak böreği: Tadan, yemek için bir daha geliyor - Sayfa 2

Boşnak geleneklerine göre yapılıyor

Köyde bulunan Biga Bosna Hersek Kültür ve Dayanışma Derneği, Boşnakların gelenek ve göreneklerini yaşatmaları için etkinlikler düzenliyor. Kalafat köyündeki düğünler ve bayramlaşmalar Boşnak geleneklerine göre yapılıyor. 

216
Vazgeçilemeyen lezzet Boşnak böreği: Tadan, yemek için bir daha geliyor - Sayfa 3

Özel günlerde hiç eksik olmuyor

Özel günlerde yemek menüsünden Boşnak böreği hiç eksik olmuyor. Boşnak böreğinin hemen her evde yapıldığını belirten Dernek Başkanı Ergün Erkap, "Boşnaklar bu böreği yemedi mi yaşayamaz. Haftada iki sefer bu böreği yiyecek. Eskiden ninelerimiz bu börekleri, şimdi pek kalmadı ama toprak fırınlarda yaparlardı. 

316
Vazgeçilemeyen lezzet Boşnak böreği: Tadan, yemek için bir daha geliyor - Sayfa 4

Şimdi kuzine de yapıyoruz. Boşnak böreğimizi ve geleneğimizi bölgeye gelen turistlere de tanıtmak istiyoruz. Bununla ilgili çalışmalarımız da var" dedi

416