Van'da kırlangıçların yuva yaptığı tepe fotoğraf tutkunlarının mekanı oldu

Van'ın Erciş ilçesinde, vatandaşların çeşitli işlerinde kullanmak için toprak taşıdığı tepeye yuva yapan yüzlerce kırlangıç, fotoğraf tutkunlarının ilgi odağı oldu.

Van'da kırlangıçların yuva yaptığı tepe fotoğraf tutkunlarının mekanı oldu - Sayfa 1

İlçenin Haydarbey Mahallesi'ndeki dağlık alanda, vatandaşların toprak temin ettiği tepenin dik yamacına yüzlerce kırlangıç yuva yaptı.

115
Van'da kırlangıçların yuva yaptığı tepe fotoğraf tutkunlarının mekanı oldu - Sayfa 2

Bunu fark eden vatandaşların toprak almaya ara verdiği tepe, yüzlerce kırlangıç yuvasıyla vatandaşların yanı sıra fotoğraf tutkunlarının mekanı haline geldi. 

215
Van'da kırlangıçların yuva yaptığı tepe fotoğraf tutkunlarının mekanı oldu - Sayfa 3

Bölgeye gelenler, kırlangıç yuvalarını fotoğrafladı.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Prof. Dr. Özdemir Adızel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilkbaharda 5 farklı kırlangıç türünün, düzenli olarak Türkiye'ye geldiğini söyledi. 

315
Van'da kırlangıçların yuva yaptığı tepe fotoğraf tutkunlarının mekanı oldu - Sayfa 4

Bu türlerden dördünün, Van ve çevresinde de yaşadığını belirten Adızel, "Kırlangıçların tamamı, uçan sinek ve böcekleri yiyerek beslenir. Sinek ve sivrisinek nüfusunu dengede tutarlar. Başka bir deyişle kırlangıçlar olmasaydı, çok daha fazla sineğe maruz kalacaktık. Doğaya sinek ilacı atmadan yaşamak için kırlangıçlara çok ihtiyacımız var." dedi. 

415