Van-İran sınırı akıllı kulelerle kontrol edilecek

Yasadışı göçün engellenmesi, kaçakçılık faaliyetlerinin durdurulması ve PKK'lı teröristlerin ülkeye sızmalarının önüne geçilmesi amacıyla Van'ın İran sınır hattında inşasına başlanan 63 kilometrelik modüler beton duvar çalışmasının 3 kilometrelik bölümü tamamlandı.

Van-İran sınırı akıllı kulelerle kontrol edilecek - Sayfa 1

Van`ın Çaldıran ilçesinin İran sınırında başlatılan ve Ağrı`nın Doğubayazıt ile Hakkari`nin Yüksekova hattına kadar uzanan modüler duvar ve akıllı kule çalışmaları sürüyor.

126
Van-İran sınırı akıllı kulelerle kontrol edilecek - Sayfa 2

Yüklenici firmalarca kurulan beton santrallerinde üretilen 3 metre yüksekliğinde, 2 metre 80 santimetre genişliğinde ve 7 ton ağılığındaki beton bloklar, iş makineleriyle önceden zemini hazırlanan sınır hattına döşeniyor.

226
Van-İran sınırı akıllı kulelerle kontrol edilecek - Sayfa 3

İlçe sınırlarında 63 kilometrelik hatta yapılacak modüler duvar çalışmalarının 3 kilometrelik kısmı tamamlanırken, güvenlik duvarına paralel olarak hendek kazma çalışmaları da devam ediyor.

326
Van-İran sınırı akıllı kulelerle kontrol edilecek - Sayfa 4

Sınır hattının daha güvenli hale getirilmesi için 110 kilometre hendek kazıldı, 76 monoblok ve lego kule inşa edildi, 103 elektro optik kulenin yapım çalışmaları da sürüyor.

426