Uzmanlar havuz suyu kaynaklı enfeksiyonlara karşı uyarıyor

Havuzlar bakteri, mantar ve virüs gibi mikroorganizmalar için elverişli bir ortam oluşturabiliyor. Uzmanlar, enfeksiyon belirtisiyle karşılaşanların hekime başvurması gerektiğinin altını çiziyor. (Kaynak: AA, DepoPhotos)

Uzmanlar havuz suyu kaynaklı enfeksiyonlara karşı uyarıyor - Sayfa 1

Yaz sıcaklarının gelmesiyle havuzlarda yoğunluk arttı. Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Bengisu Ay, tatilde havuza girecekler için uyarılarda bulundu.

17
Uzmanlar havuz suyu kaynaklı enfeksiyonlara karşı uyarıyor - Sayfa 2

Dr. Ay, havuz suyundaki mikropların idrar yolu enfeksiyonları, vajina enfeksiyonları, ishal, deri enfeksiyonları, dış kulak yolu, göz ve beyin iltihabına dahi yol açabileceğini söyledi.

27
Uzmanlar havuz suyu kaynaklı enfeksiyonlara karşı uyarıyor - Sayfa 3

Ay,"Yaz tatilinde ya da sonrasında gözde yanma, idrar yaparken yanma, sık idrara gitme, kulakta şişlik kızarıklık, ishal, ateş ve genital akıntı gibi durumlarda mutlaka doktora başvurulmalıdır" dedi.

37
Uzmanlar havuz suyu kaynaklı enfeksiyonlara karşı uyarıyor - Sayfa 4

Havuzları temizlemek için kullanılan klora rağmen bazı dirençli mikroorganizmaların insanlarda enfeksiyonlara zemin hazırladığını hatırlatan Ay, durağan olması nedeniyle havuz sularının bakteri, mantar ve virüs gibi mikroorganizmalar için elverişli ortam oluşturduğuna dikkati çekti.

47