Ürdün'de Osmanlı'dan kalma tarihi yapı: Fudayn Kalesi

Ürdün'ün El-Mafrak ilinde Yavuz Sultan Selim döneminde inşa edilen ve hacı kafilelerinin güvenliğini sağlamak için kullanılan Fudayn Kalesi, Osmanlı'nın bu ülkedeki tarihi varlığının bir işareti olmaya devam ediyor.

Ürdün'de Osmanlı'dan kalma tarihi yapı: Fudayn Kalesi - Sayfa 1

Başkent Amman`a yaklaşık 70 kilometre mesafedeki Mafrak ilinde yer alan Fudayn sit alanında, tarihe tanıklık etmiş eserler ve eski uygarlıklara ait kalıntılar bulunuyor.

16
Ürdün'de Osmanlı'dan kalma tarihi yapı: Fudayn Kalesi - Sayfa 2

Mafrak`ın özellikle Fudayn bölgesi; Demir Çağı, Helenistik ve Yunan dönemleri ile Bizans, Emevi, Abbasi, Eyyubi, Memluklular ve Osmanlı`ya kadar farklı medeniyetlerin bıraktığı eserlere ev sahipliği yapıyor.

26
Ürdün'de Osmanlı'dan kalma tarihi yapı: Fudayn Kalesi - Sayfa 3

Bu eserler arasında, Osmanlı Devleti döneminde özellikle Şam`dan gelerek Ürdün üzerinden kutsal topraklara ulaşacak hacı adaylarının yol güvenliğini sağlamak için inşa edilen kaleler ön plana çıkıyor.

36
Ürdün'de Osmanlı'dan kalma tarihi yapı: Fudayn Kalesi - Sayfa 4

Osmanlı kalesi: Fudayn

Mafrak`taki en önemli eserler arasında Osmanlı dönemine ait bir kale de bulunuyor. Yavuz Sultan Selim zamanında 1517`de inşa edilen kalenin, o dönem bölgenin ve hacı kafilelerinin güvenliği için idari bir merkez, hacılara su, erzak ve tedavi için gerekli malzemelerin teminini sağlayan stratejik bir durak olarak kullanıldığı belirtiliyor.

46